Petrol
96.58
0.28%
Euro
18.4246
0.80%
Dolar
17.8394
-0.33%
Altın
1.031
-0.24%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
430.215
3.15%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Beyaz Saray'dan Arakan açıklaması

  Myanmar Ordusu'nun Arakan müslümanlarına gerçekleştirdiği saldırılar Beyaz Saray'ın da gündemindeydi. Sözü Sarah Myanmar'a tepki gösterdi.
  • Haber Merkezi
  • 12.09.2017 - 09:35
  Beyaz Saray'dan Arakan açıklaması

  Myanmar'da insani dram yaşanmaya devam ederken, bölede yaşanan katliamlara bir tekpi de ABD'den geldi.

  300 bin kişinin evlerini terk etmesine yol açan şiddet olaylarıyla ilgili Burma güvenlik güçlerini uyaran ABD yönetimi, "Etnik Rohingya toplumu ve diğer azınlıklar da dahil çok sayıda insanın yerlerinden edilmesi ve mağdur olması, Burma güvenlik güçlerinin sivilleri korumadığını gösteriyor." ifadesini kullandı.

  SARAY SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

  Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Arakan'da devam eden olaylarla ilgili bir açıklama yaptı. Sanders açıklamasında, "ABD, 25 Ağustos'ta bir Burma güvenlik noktasına düzenlenen saldırıların ardından 300 bin kişinin evlerini terk ettiği Burma'da devam eden krizden dolayı derin bir şekilde rahatsızdır. Bu saldırıları ve ardından yaşanan şiddeti bir kez daha kınıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

  Beyaz Saray dan Arakan açıklaması #1

  Sarah ayrıca şiddetin sona ermesi gerektiğine dikkat çekerken, ilk kez direkt olarak Myanmar ordusunu hedef aldı. "Etnik Rohingya toplumu ve diğer azınlıklar da dahil çok sayıda insanın yerlerinden edilmesi ve mağdur olması, Burma güvenlik güçlerinin sivilleri korumadığını gösteriyor. Güvenlik güçlerinin ve bu güçlerin rızasıyla hareket eden sivillerin neden olduğu hukuk dışı cinayetler, köylerin yakılması, katliamlar ve tecavüzler de dahil insan hakları ihlalleri iddiaları konusunda alarma geçtik. Burma güvenlik güçlerine hukukun üstünlüğüne uymaları, şiddete son vermeleri ve tüm kesimlerden insanları yerlerinden etmeye son vermeleri çağrısında bulunuyoruz." açıklamasını yaptı.

  Beyaz Saray dan Arakan açıklaması #2

  "MEDYA'YA İZİN VERİLMELİ"

  Myanmar güvenlik güçlerinin, Arakan Danışma Komisyonunun tavsiyelerini uygulamada seçilmiş hükümetle çalışması gerektiğine değinilen açıklamada, katil yönetime, medyaya bölgeye giriş izni vermesi konusunda da çağrı yapıldı ve sığınmacı kabulü dolayısıyla komşu ülke Bangladeş'in çabalarından takdirle söz edildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir