Petrol
109.21
0.00%
Euro
17.4913
-0.21%
Dolar
16.6911
-0.04%
Altın
969.87
-0.01%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
319.027
-6.08%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Beyaz Saray’ın müzmin protestocusu Picciotto öldü

  Beyaz Saray’ın kuzey cephesindeki kaldırımda 30 yıldır ABD’yi protesto eden İspanyol kökenli Concepcion Picciotto hayatını kaybetti.
  • AA
  • 26.01.2016 - 22:17
  Beyaz Saray’ın müzmin protestocusu Picciotto öldü

  Concepcion Picciotto

  Sarayın araç trafiğine kapalı ön taraftaki alanda kurduğu çadırda, 1981 yılından bu yana bireysel olarak yaptığı eylemde ABD’nin dış siyasetini, özellikle ABD-İsrail ilişkilerini ve kimyasal silah kullanımını protesto eden 80 yaşındaki Picciotto’nin, kimsesiz kadınların kaldığı bir bakımevinde hayatını kaybettiği belirtildi.

  Bakımevi yöneticisi Schroeder Stribling, yaptığı açıklamada “Connie” ve “Conchita” olarak da bilinen Picciotto'nin geçtiğimiz günlerde düştüğünü fakat ölümünün direkt sebebinin bu olup olmadığını henüz bilmediklerini söyledi.

  Beyaz Saray’ın müzmin protestocusu Picciotto öldü #2

  Washington’da adeta bir protesto simgesi olan Picciotto, yaklaşık 35 yıl boyunca ABD başkanlarının kaldığı sarayın önünde kurduğu küçük çadırda beş farklı başkana "komşuluk" etmişti.

  Beyaz Saray’ın heybeti ve güvenliği karşısında, basit ve yalnız şekilde, şehri ziyaret edenlere ABD’nin “farklı tarafını” anlatmaya çalışan Picciotto, Türkçe de dahil olmak üzere birçok farklı dilde hazırladığı bildirileri çadırının önünde dağıtmakta, kendisine yöneltilen soruları büyük bir sabır ve tekrarla yinelemekteydi.

  ABD basınında yer alan bilgilere göre, 1960’da New York’a mülteci olarak gelen Picciotto, İspanya Büyükelçiliğinin Ekonomi ve Ticaret bölümünde çalışmaya başladı.1969 yılında İtalyan bir erkekle evlenen Piciotti, eşiyle birlikte kimsesiz bir çocuğun bakımını üstlendi.

  Beyaz Saray’ın müzmin protestocusu Picciotto öldü #3

  Daha sonra ailesi içerisinde yaşanan bir olay sonucu çocuğu elinden alınan Piciotti, bunun eşi tarafından kendisine karşı tezgahlanmış bir durum olduğunu ve ülkenin seçilmişleri tarafından çözüm bulabileceğini düşündüğü için 1979 yılında başkent Washington’a geldi.

  Uzun çabalarına rağmen çocuğuna tekrar kavuşamayan Piciotti’nin başkentte tanıştığı bir barış aktivistine katılarak Beyaz Saray önünde nöbet tutmaya başladığı iddia ediliyor.

  Başından eksik etmediği başörtüsü, bere, ya da peruğuyla radyasyon ışınlarından kendisini korumaya çalışan, yaklaşık 1 metre 50 santimetre boyundaki Piciotti, “Yahudilere evet, İsrail’e hayır”, “Bombayla yaşayan, bombayla ölür”, “Bütün nükleer silahlar yasaklansın” yazılı pankartları açmış olmasıyla, Beyaz Saray’ı ziyaret edenlerin hafızasında kalacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir