Petrol
109.46
-1.19%
Euro
17.0684
0.19%
Dolar
15.9839
0.37%
Altın
952.25
0.36%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
474.865
-2.69%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Beyrut'ta patlama alanının karşısına heykel dikildi

  Patlamanın meydana geldiği limanın karşısına, patlama sonucu ortaya çıkan moloz ve kırık cam parçalarının kullanıldığı bir heykel dikildi.
  • Haber Merkezi
  • 23.10.2020 - 07:40
  • Güncelleme : 23.10.2020 - 13:33
  Beyrut'ta patlama alanının karşısına heykel dikildi

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, 4 Ağustos'ta şehirde bulunan Beyrut Limanı'nda bir patlama meydana gelmişti.

  Beyrut Limanı'na, patlamanın anısına kırık cam ve moloz yığınlarından heykel dikildi

  MOLOZ VE KIRIK CAM PARÇALARINDAN YAPILDI

  Lübnanlı sanatçı Hayat Nazer, Beyrut Limanı’nda ağustos ayında meydana gelen ve 180’i aşkın kişinin hayatını kaybettiği patlama alanının karşısına bir kadın heykeli yerleştirdi.

  Patlama sonucu ortaya çıkan moloz ve kırık cam parçalarının kullanıldığı heykele, olay saatini hatırlatan bir de kırık saat eşlik ediyor.

  Beyrut ta patlama alanının karşısına heykel dikildi #1

  12 NUMARALI DEPODA MEYDANA GELMİŞTİ

  Lübnan’ın başkenti Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır Beyrut Limanı'ndaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını açıklamıştı.

  Beyrut'taki patlamanın farklı açılardan görüntüleri İZLE

  180'i AŞKIN KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

  Patlama nedeniyle 180’i aşkın kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı ve onlarca kişi kayboldu. Kentteki evlerin ve binaların birçoğu ise hasar gördü.

  Nazer, heykeli yaparken, patlamanın ardından evlerden arta kalan moloz ve kırık cam parçalarıyla heykeli oluşturduğunu söyledi. Bununla birlikte sanatçı, patlamanın meydana geldiği anı donduran (18.08) kırık bir saat figürünü de heykele ekledi.

  Beyrut ta patlama alanının karşısına heykel dikildi #2

  HALKIN DUYDUĞU ÖFKEYİ TEMSİL EDİYOR

  Lübnanlı sanatçı Hayat Nazer, ihmalden kaynaklanan ve hükümetin istifasıyla sonuçlanan olaya duyulan halkın öfkesini yansıtmak için bir kadın heykelini patlama alanının karşısına yerleştirdi.

  Beyrut ta patlama alanının karşısına heykel dikildi #3

  "AFFETMEYECEĞİZ VE UNUTMAYACAĞIZ"

  Aynı zamanda da bir aktivist olan Nazer, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Bu heykel hükümetin bize ne yaptığını temsil ediyor. Bizi önce yaktılar, ardından kül, cam ve moloz yığınlarına dönüştük. Bunun tekrar olmasına izin vermeyeceğiz. Affetmeyeceğiz ve unutmayacağız. Beyrut’u yeniden inşa edecek ve yükseleceğiz.” ifadelerini kullandı.

  Beyrut ta patlama alanının karşısına heykel dikildi #4

  TARİHİNİN EN BÜYÜK EKONOMİK KRİZİNİ YAŞIYOR

  Bununla birlikte heykel, ülke genelinde süren protestoların birinci yıl dönümünü kutlamak için iki gün önce alana yerleştirdi. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta geçen hafta yüzlerce kişi, tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan ülkede, yaşam şartlarının ağırlaşmasını protesto etti.

  Lübnan'da, kamu borcu 90 milyar doları aşarken, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik krizlerden biri yaşanıyor.

  Beyrut ta patlama alanının karşısına heykel dikildi #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir