Bin Ladin kitabına inceleme

Bin Ladin kitabına inceleme

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerinin, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda görev almış bir askerin kaleme aldığı, yakında piyasaya çıkması beklenen kitabın kopyasını incelediği bildirildi.

Pentagon sözcüsü George Little, bakanlık yetkililerinin kitabın kopyasını incelediklerini söyledi.

ABD özel birlikleri ''Navy Seal''in mensubu olan ve operasyonda görev almış bir askerin yazdığı ''No Easy Day'' adlı kitabın, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde piyasaya çıkması bekleniyor.

''Navy Seal''den geçen yıl emekli olan askerin, kitabı, askeri gizlilik anlaşmaları gereği piyasaya sürülme öncesinde gözden geçirilmesi için şu ana kadar yetkililerin bilgisine sunmadığı belirtilmişti. Pentagon kuralları gereği, emekli personel, eski çalışan ya da aktif görevde olmayan yedek askerlerin, kamuoyuyla paylaşacakları bilgiler ulusal güvenlik gerekçesiyle kontrole tabi tutuluyor.

Kitabın kopyasında operasyonla ilgili gizli bilgilerin bulunması halinde, Pentagon'un konuyu ABD Adalet Bakanlığı'na havale edebileceği kaydediliyor. ABD'de daha piyasaya çıkmadan tartışmalara neden olan kitabın gizli bilgiler içermesi durumunda, sözkonusu askerin cezai kovuşturmaya maruz kalabileceği belirtiliyor.