Petrol
76.63
0.63%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.476
-0.25%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  BioNTech ve Fosun Pharma, Çin'de aşı adayının 2. aşama denemelerine başlayacak

  İki şirket, mRNA tabanlı aşının geliştirilmesinde ve pazarlanmasında Çin’de ortak çalışacak.
  • AA
  • 16.11.2020 - 16:28
  • Güncelleme : 16.11.2020 - 16:40
  BioNTech ve Fosun Pharma, Çin'de aşı adayının 2. aşama denemelerine başlayacak

  Çin merkezli Shanghai Fosun Pharmaceutical (Fosun Pharma) ile Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurucuları olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüs aşısı çalışmalarını sürdürüyor.

  Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada, koronavirüse karşı BNT162b2 adlı aşı adayı için Çin Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’nin ülkede 2. aşama klinik denemelerine yeşil ışık yaktığı belirtildi.

  2. AŞAMA KLİNİK DENEMELERİ YAPILACAK

  İki şirketin, 13 Mart’ta BioNTech’in mRNA tabanlı “BNT162' aşısının geliştirilmesinde, klinik testlerinin yapılmasında ve pazarlanmasında Çin’de ortak çalışacaklarını açıkladıkları hatırlatılan açıklamada, Çin'de şimdi söz konusu aşı adayı için 2. aşama klinik denemelerine başlanacağı vurgulandı.

  Açıklamada, BNT162b2 adlı aşı adayının ABD, Almanya, Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Türkiye ve diğer ülkelerde ticari olarak ruhsatlandırmadan önceki son aşama olan 3. aşama denemelerinde olduğu da hatırlatıldı.

  BioNTech ve Fosun Pharma, Çin de aşı adayının 2. aşama denemelerine başlayacak #1

  "ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ"

  Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech Üst Yöneticisi Prof. Dr. Uğur Şahin, gelişmeyi koronavirüs aşısına yönelik ileriye doğru atılan bir başka önemli adım olarak niteleyerek, “Bu çabada zaman çok önemli. Çinli düzenleyicilerin desteğinden ve Çinli ortağımız Fosun Pharma ile iş birliğimizden çok memnunuz.” ifadesini kullandı.

  Öte yandan, geçen hafta Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve BioNTech, koronavirüse karşı geliştirmekte oldukları potansiyel aşının (BNT162b2) virüse karşı yüzde 90’dan fazla etkili olduğunu açıklamıştı.

  BioNTech ve Fosun Pharma, Çin de aşı adayının 2. aşama denemelerine başlayacak #2

  KLİNİK DENEMELERDE 3 AŞAMA VAR

  Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

  Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100'den fazla denek üzerinde test ediliyor.

  Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, binlerce denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

  Prof. Dr. Uğur Şahin: Normal hayata dönüş gelecek kışı bulacak ViDEO


  Görüş Bildir