Petrol
97.59
1.33%
Euro
18.4399
0.89%
Dolar
17.8662
-0.18%
Altın
1.032
-0.08%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.999
2.91%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  BM: Dünyada tarım arazilerinin üçte biri aşındı

  BM'nin bir çalışması, dünyadaki arazilerin üçte birinin yoğun tarım pratikleri nedeniyle aşırı derecede aşındığını ortaya koydu.
  • Ajanslar
  • 13.09.2017 - 02:50
  BM: Dünyada tarım arazilerinin üçte biri aşındı

  'Küresel Arazi Görünümü' isimli çalışmada, verimsizleşen topraklar nedeniyle milyonlarca insanın açlık, yoksulluk ve çatışma riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

  BM: Dünyada tarım arazilerinin üçte biri aşındı #1

  ANA NEDEN ENDÜSTRİYEL TARIM

  Küresel çapta yapılan çalışma, verimsizleşmeye ana neden olarak endüstriyel tarımı işaret ediyor. BM, her yıl 24 milyar ton verimli toprağın ve 15 milyar ağacın kaybedildiğini söylüyor. Çalışma, yoğun tarımdan kaçınılması çağrısında bulunuyor.

  ÇATIŞMA RİSKİ UYARISI

  Önlem alınmazsa gıdaya ve verimli topraklara talep arttıkça sürmesi beklenen bu durumun, Sudan ve Çad örneklerinde olduğu gibi çatışma riskini artıracağı uyarısında bulunuldu.

  BM: Dünyada tarım arazilerinin üçte biri aşındı #2

  Çalışmanın tanıtımında konuşan Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi'nin yöneticisi Monique Barbut, "Verimli topraklar kururken ve nüfus artarken, ülkelerin kendi içinde ve küresel çapta araziler için yarışı artıyor" dedi.

  "ULUSAL ÇAPTA ÖNLEM ALINMALI"

  Bu çalışmanın bu konuda yapılmış en kapsamlı çalışma olduğu belirtiliyor. Çalışma; kentleşmenin, iklim değişikliğinin, erozyonun ve orman kaybının birbirleriyle ilişkilerini haritalarla ortaya koyuyor. BM, verimli arazilerin çölleşmesini engellemek için ulusal çapta önlemler alınmasını istedi.

  BM: Dünyada tarım arazilerinin üçte biri aşındı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir