Bosna-Hersek'te Devlet Günü resepsiyonu

Bosna-Hersek'te Devlet Günü resepsiyonu

Başkent Saraybosna'daki Devlet Başkanlığı binasında düzenlenen resepsiyona, Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda, Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya, Güvenlik Bakanı Fahrudin Radonçiç, Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen, Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç, AB'nin Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin İnzko, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız ile ülkedeki yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

SIRPLAR YİNE GELMEDİ

Resepsiyona her yıl olduğu gibi Sırp yetkililer ile Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Sırp üyesi ve mevcut başkanı Neboyşa Radmanoviç'in katılmaması dikkati çekti.

Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Hırvat Üyesi Yelyko Komşiç, burada yaptığı konuşmada, bütün Bosna-Hersek vatandaşlarının "25 Kasım Devlet Günü"nü kutladı.

Komşiç, "Maalesef Bosna-Hersek Devlet Günü ile ilgili tartışmalar ve 25 Kasım'ın bütün Bosna-Hersek'in bayramı olup olmadığı sorusu bu sene de konuşuldu. Devlet, eşitlik ve antifaşizm bugün de Bosna-Hersek idealinin önemli parçalarıdır" dedi.

Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç de Bosna-Hersek'in, Ulusal Kurtuluş Anti-Faşist Konseyi Birinci Oturumu'nda ulus olma hakkını tekrar kazandığını hatırlatarak, "Biz her zaman antifaşist fikirleri, evrensel insan hak ve özgürlüklerini destekleyeceğiz. Bosna-Hersek'in özgür ve eşit insanların devleti olması için mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.