Bosnalı Sırplar'dan İsrail'e destek

Bosnalı Sırplar'dan İsrail'e destek

Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Başkanı Milorad Dodik, İsrailli yetkililere gönderdiği mektupla bu ülkenin Gazze'ye saldırısına destek verdi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti hükümetinin internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Dodik'in İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'a destek mektubu gönderdiği bildirildi.

Dodik'in mektupta, ''Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin İsrail'in durumuna anlayış gösterdiği ve bu ülkenin kendi vatandaşları ve topraklarını korumaya yönelik yaptığı faaliyetleri desteklediğini'' yazdığı belirtildi.

Yaşanan şiddetin kısa sürede sona ereceğini ümit ettiğini dile getiren Dodik, mektupta şu ifadelere yer verdi:

''Bosna Sırp Cumhuriyet'inin ülkenizde yaşanan olaylar nedeniyle derin üzüntü hissettiğini bildirmek isterim. İsrail vatandaşlarının hayatını kaybetmesi nedeniyle de üzgünüz. Bu vesile ile bir kez daha şahsımın ve Sırp halkının dost Yahudi halkına olan desteği belirtmek isterim. Ülkenizin teröre karşı ve toprak bütünlüğünü korumasına yönelik yaptığı çabaları destekliyoruz.''

İSRAİL İLE ÖZEL İLİŞKİLER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos Zirvesi sırasında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e tepki göstermesinin ardından İsrail ile ilişkileri geliştirmeye başlayan Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, Kudüs ve Tel Aviv'i ziyaret etti.

Dodik'in bu ziyaretine karşı İsrail Dışişleri Bakanı Liberman da Bosna Sırp Cumhuriyeti adlı otonom yapının en büyük kenti Banya Luka'yı ziyaret etti ve ''devlet olmamasına rağmen'' Bosna Sırp Cumhuriyeti ile stratejik işbirliği yaptı. Bosna-Hersek Devlet yetkilileri ise bu işbirliğine sert tepki göstermişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Liberman, 14 Mayıs 2011 tarihinde Bosna-Hersek'e düzenlediği ziyaretin resmi programının ardından, tatilinin bir kısmını Banya Luka kentinde geçirmişti.