Euro
10.3762
0.65%
Dolar
8.836
0.85%
Altın
497.42
1.33%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
390.285
2.02%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  Brezilya'da insanlar sokaklara indi

  Brezilya'da insanlar meydanlara inerek Devlet Başkanı Bolsonaro yanlısı ve karşıtı gösterilerde bulunarak, yürüyüşler düzenledi.
  • AA
  • 08.09.2021 - 03:17
  • Güncelleme : 08.09.2021 - 06:14
  Brezilya'da insanlar sokaklara indi

   

  Brezilya'da on binlerce kişi sokaklara indi.

  Ulusal bağımsızlık gününde, ülkenin birçok bölgesinde insanlar, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yanlısı ve karşıtı gösteriler yaptı.

  Bolsonaro, başkent Brasilia, Rio de Janeiro ve Sao Paulo şehirlerinde sokakları dolduran takipçileri selamladı, katıldığı etkinliklerde konuşma yaptı.

  Brezilya da insanlar sokaklara indi #1

  "DAHA FAZLA POLİTİK MAHKUMA YER YOK"

  Etkinliklerin başladığı Brasilia'da halka seslenen Bolsonaro, Federal Yüksek Mahkemesini (STF) işaret ederek, "Brezilya'mızda daha fazla politik mahkuma yer yok. Ya o kurumun başı kendi işiyle ilgilenir ya da o kurum olmasını istemediğimiz şeylere maruz kalabilir." ifadesini kullandı.

  Ülkesini oluşturan her güce saygı duyduğunu belirten Bolsonaro, "Herhangi bir ayrılık istemiyoruz, hiçbir kurumla savaşmak istemiyoruz. Ancak bir kişinin özgürlüğümüzü riske atmasına izin veremeyiz." şeklinde konuştu.

  Brezilya da insanlar sokaklara indi #2

  "HİÇBİR ZAMAN HAPSE GİRMEYECEĞİM"

  Bolsonaro, Sao Paulo'daki konuşmasında, STF'nin aldığı kararlara uymayacağına vurgu yaparak, "O korkaklara söyleyin hiçbir zaman hapse girmeyeceğim." diye konuştu.

  Yoğun katılımla devam eden gösterilerin ilerleyen saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

  Brezilya da insanlar sokaklara indi #3

  MUHALİF KİŞİLER DE SOKAKLARA İNDİ

  Öte yandan, Brezilya sokakları, muhalefet yanlılarının çağrısıyla Bolsonaro karşıtı gösterilere de sahne oldu.

  Ülkenin çeşitli bölgelerinde toplanan hükümet karşıtları, protesto gösterileri düzenleyerek Bolsonaro'nun azledilmesi talebinde bulundu.

  Devlet Başkanı Bolsonaro ile STF arasındaki sürtüşme, eski Devlet Başkanı Lula da Silva'nın serbest bırakılmasıyla başlamıştı.

  Yaklaşan 2022 genel seçimlerinden önce Devlet Başkanı hakkında açılan soruşturmalar ve Bolsonaro'nun seçim sistemini eleştirmesiyle şiddetlenmişti

  Brezilya da insanlar sokaklara indi #4
  Brezilya da insanlar sokaklara indi #5

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir