Çin dünyaya gözdağı verdi

Çin dünyaya gözdağı verdi

Devlet medyası, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Zhuhai şehrinde yarın başlayacak havacılık fuarı öncesinde Çin'in WZ-10 saldırı helikopterinin fotoğraf ve görüntülerini yayınladı. Z-9B orta model helikopterin geliştirilmiş hali olan WZ-10'un net ağırlığı 5 bin 543 kilogram, uzunluğu 14,15 metre, yerden yüksekliği 3,84 metre, toplam genişliği ise 4,35 metre.

FUARDA SALDIRI ARAÇLARI TANITILIYOR

1996'dan beri iki yılda bir düzenlenen fuar, pazar gününe kadar devem edecek. Bu fuarda ayrıca Çin, yabancı müşterileri çekmek için geliştirdiği son model askeri savunma ve saldırı araçlarını tanıtacak. Bunların arasında kendi yapımı füze savunma sistemleri, en az kendi yapımı dokuz savaş uçağı da bulunuyor.

İşte Çin'in yeni savaş uçağı

ÇİN ASKERİ ALANDA GELİŞİYOR

Geçtiğimiz günlerde ilk uçak gemisini hizmete koyan Çin, bunun yanı sıra ABD'den sonra aynı teknolojiye sahip dördüncü nesil J-20'nin ikinci sürümü olan beşinci nesil J-31 hayalet uçağını denemişti. Geniş çaplı askeri donanım geliştiren Çin, ABD ve Avrupa Birliği'nin yüksek teknolojiye erişim kısıtlamasından şikâyet ediyor. ABD ve Avrupa Birliği, kanlı bastırılan 1989 Tiananmen olaylarının ardından Çin'e ileri teknoloji ambargosu uygulamaya başlamıştı.