Çin Kuzey Kore'ye kucak açtı

Çin Kuzey Kore'ye kucak açtı

Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ve Başbakan Vın Ciabao, Kuzey Kore Milli Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Jang Song Thaek başkanlığındaki resmi heyeti kabul etti.

Görüşmede Pekin yönetiminin, Kuzey Kore ile ticari ilişkilerin gelişmesinden yana olumlu bir tavır ortaya koyduğu, Pyongyang yönetiminin de Çin ile ekonomik ve ticari alanlarda işbirliğinin artırılması yönündeki taleplerini Çinli liderlere ilettiği kaydedildi.

Jang Song Thaek'in başkanlığındaki heyet, ekonomik gelişim bölgelerinin yanı sıra iki ülkenin sınırında bulunan Liaoning ve Cilin eyaletlerini ziyaret etmişti.

Uzmanlar, mevcut ziyaretin Kore yarımadasındaki sorunlar başta olmak üzere Kuzey Kore'deki kıtlık ve sel felaketlerinin ardından ekonomik durumun iyileşmesine katkıda bulunacağını ifade ediyor.

Ziyaretin Kuzey Kore'nin ekonomik ve zirai girişimler başlatmaya hazır olduğuna dair haberlerin ardından yapılması dikkati çekerken, uzmanlar Jang'ın ziyaretinin Kuzey Kore'nin ekonomi reformu yolundaki yeni milli stratejisinin bir parçası olduğunu belirtiyor.