Petrol
93.08
-5.17%
Euro
18.3339
-0.36%
Dolar
17.9618
0.17%
Altın
1.028
-1.08%
Borsa
287
0.21%
Bitcoin
433.465
-1.84%
24ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 24 C
  Çin'de yabani hayvan ticareti yasaklandı

  Çin'de yabani hayvan ticareti yasaklandı

  Çin Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün yayılmasını önlemek için yabani hayvan ticaretini yasakladı.
  • AA
  • 26.01.2020 - 11:32

  Çin Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi, Çin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Ulusal Ormancılık ve Mera İdaresi, ülke genelinde salgın durumu kalkana kadar yabani hayvanlara yönelik ticari faaliyetlerin yasaklandığına ilişkin ortak açıklama yaptı.

  Çin'de tüm köy, pazar, market, yemek satış yerleri ve e-ticaret platformları gibi alanlarda yabani hayvanların satışının ve bu hayvanların satış için herhangi bir yere nakledilmesinin yasaklandığı, ayrıca yetiştirildikleri mekanların tecrit edileceği belirtildi.

  Bununla birlikte yasağı çiğneyen işletmeler ve kişilerin cezalandırılacağı kaydedildi.

  Çinlilerin yediği korkunç yemekler VİDEO

  YARASA VE YILAN ŞÜPHELİ

  Vuhan'daki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı'ndan çıktığı belirtilen yeni tip koronavirüs konusunda yapılan ilk araştırmalarda, genetik yapısı pazarda satılan yabani hayvanlardan yarasa ve Çin'e özgü yılan türlerine benzeyen virüsün bu hayvanlardan kaynaklanmış olma ihtimali üzerinde durulmuştu.

  Yeni tip koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

  Çin de yabani hayvan ticareti yasaklandı #1

  30 MİLYON KİŞİNİN YAŞADIĞI ŞEHİRLERE GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK

  Kısa süre içinde virüsün Hubey eyaletindeki Vuhan kentinden diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle Vuhan başta olmak üzere irili ufaklı 13 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

  Bu kapsamda Vuhan, Huanggang, Icou, Şienning kentleriyle ilçe büyüklüğündeki Çıbi, Şientao, Cıciang, Çienciang, Cingmın, Huangşı, Dangyang, Inşı, Şiaogan kentlerinde metro, otobüs ve feribot seferlerinin geçici olarak durdurulması kararı alınmıştı.

  Vuhan'a girişler yasaklanmış, çıkışlar da çok özel gerekçelere bağlanmıştı. Söz konusu kentler Çin basınında "mühürlenen şehirler" olarak ifade ediliyor. Bu şehirlerde yaşayan toplam nüfus 30 milyonu geçiyor.

  Çin de yabani hayvan ticareti yasaklandı #2

  Çin de yabani hayvan ticareti yasaklandı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir