Çin'in pop yıldızı First Lady'si: Peng Liyuan

Çin'in pop yıldızı First Lady'si: Peng Liyuan

Çin'in yeni lideri Xi Jinping oldu. Çin'in tarihi kongresinde Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping, ÇKP Genel Sekreteri oldu. Şi'nin gelecek yıl mart ayında düzenlenmesi beklenen ÇKP olağan kongresinde Hu Cintao'dan devlet başkanlığı görevini devralması bekleniyor. Politbüro sayısı 9'dan 7'ye düştü. Şi, 'Çin'in dünyayı, dünyanın da Çin'i daha iyi anlamasına ihtiyaç var' dedi.

Çin'in pop yıldızı First Lady'si: Peng Liyuan

POLİTBÜRO KÜÇÜLDÜ

Çin'in en yüksek yönetim organı olarak kabul edilen Politbüro Daimi Komitesi'nin Hu Jintao ve Başbakan Ven Jiabao dahil dokuz üyesinden yedisi yaş haddinden ya da iki dönemlik sınırlamadan dolayı emekliye ayrılacak. Ayrıca kongrede yapılacak reformlar kapsamında üye sayısının dokuzdan yediye düştü.

ÇİN'İN POP YILDIZI FİRST LADY'Sİ

Çin Komünist Partisi'nin beşinci kuşak lideri Şi Jinping, hem reformcu kimliği hem de özel yaşantısıyla birçok kalıbı yerle bir edeceğe benziyor.

GÜZELLİĞİ DİLLERE DESTAN FIRST LADY

Şi'nin göreve gelmesiyle belki de Çin'i ilk kez Batı modeli bir First Lady bekliyor. Şi'nin eşi Peng Liyuan kendisinden daha çok tanınan son derece meşhur bir pop yıldızı. Ayrıca "güzeller güzeli" anlamına gelen adının hakkını verecek kadar da güzelliği dillere destan.Çin'in pop yıldızı First Lady'si: Peng Liyuan

ESNEK EKONOMİK KALKINMA

Şi, henüz umut vaat eden bir siyasetçiyken, aynı zamanda Çin Kurtuluş Ordusu'nda tümgeneral olan Peng sahnelerin en önemli yıldızlarından biriydi. Şi'nin kızı Şi Mingze ise 2010'da müstear isimle Harvard Üniversitesi'ne girmiş. Reformcu ve uzlaşmacı kişiliğiyle dikkat çeken Şi'nin, görev yaptığı bölgelerde yıllarca siyasi kozu, daha esnek piyasa kurallarıyla büyük bir ekonomik kalkınma yaratmak oldu.

MAO BABASINA İŞKENCE YAPMIŞ

Şi'nin babası Şi Zhongxun ise Komünist Parti'nin kurucu üyelerinden ve yıllarca Mao Zedong'un yanında çarpışmış eski bir gerilla komutanı. Ancak Şi bu konumundan hiç istifade etmemiş. Mao ile ters düşen babası işkence görmüş ve hapse atılmış. Şi ve annesi Kültürel Devrim sırasında sürülenler arasındaymış. Şi bir söyleşisinde o yılları "Geçmişte inançlar hakkında konuşuyorduk. Çok duygusaldı. Ancak Kültürel Devrim'in idealleri hayata geçmeyince her şeyin bir hayal olduğunu anladık" diye tasvir ediyor.

EŞİYLE İLK BULUŞMALARI

1987 yılında Jinping ile evlenen Peng mesleğini, 2007'den beri artık sadece Komünist Parti etkinliklerinde ve bağış toplamak için düzenlenen toplantılarda sahneye çıkarak sürdürüyor. Evliliğiyle ilgili olarak sadece 2006'da yerel bir gazeteye röportaj veren Peng, eşiyle ilk buluşmalarını anlatmıştı. Buluşmaya giderken eski bir asker pantolonu giydiğini söyleyen Peng, bunu Xi'nin güzelliğinden çok karakterinden etkilenmesi için yaptığını belirtti. Xi'nin kendisine ne kadar para kazandığı yerine şarkı söylemek için kaç teknik bulunduğunu sormasından etkilendiğini belirten Peng, "O sırada sade ama düşünceli biri olduğunu düşündüm" dedi. Xi ise sonraki günlerde Peng'e, "Tanıştıktan sadece 40 dakika sonra eşim olman gerektiğini anladım" cümlesini kurmuş.

"HİÇBİR ZAMAN BİRBİRLERİNE KARIŞMAZLAR"

Peng hakkında ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesine konuşan Çinli moda editörü Hung Huang, "Çin'de kadın ve güç, zeytinyağı ile su gibidir. Hiçbir zaman birbirlerine karışmazlar" diyerek first lady'nin kendisini göstermesinin zor olduğunu belirtiyor.