Dolar
6.8089
-0.0161%
Euro
7.5795
0.144%
Altın
1740.82
0.0666%
Borsa
107266.19
0%
G. Altın
380.4
-0.1396%
Bitcoin
68874.45
5.2034%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C

  Danimarka'da öldürülen saldırganın kimliği belli oldu

  Danimarka'da, bir kafe ve sinagogu hedef alarak iki kişiyi öldüren saldırganın kimliği belli oldu.
  • 16.02.2015 - 08:31

  Danimarka'da öldürülen saldırganın kimliği belli oldu

  f

  Danimarka'yı terör alarmına geçiren saldırganın kimliği belli oldu. Bir kafe ve sinagogta iki kişi öldüren saldırganın 22 yaşında Arap asıllı Danimarka doğumlu olduğu açıklandı.

  POLİS TARAFINDAN TANINAN BİR İSİM

  Ülke medyasında yer alan heberlere göre, saldırganın kimliği Ömer Abdulhamid El Hüseyin.

  El Hüseyin’in polis tarafından tanınan bir isim olduğu vurgulanan haberlerde, saldırganın, 2013'te 19 yaşında bir kişiyi trende bıçakladığı için hapse girdiği ve sadece iki hafta önce  hapisten çıktığı belirtildi.

  TEK BAŞINA HAREKET ETTİ

  Saldırganın, suç çeteleriyle bağlantısı nedeniyle polisin takibinde olduğu yönünde iddialar da ortaya atılırken, istihbarat yetkilileri, çıkan çatışmada öldürüldüğünde üzerinde iki silah bulunan Hüseyin'in tek başına hareket ettiği görüşünde.

  Paris'teki Charlie Hebdo saldırısından etkilenerek böylesi bir eyleme giriştiği düşünülen saldırganın, şu ana kadar Suriye ve Irak'taki terör kamplarında eğitim aldığına dair bir bulguya ulaşılamadığı kaydedildi.

  HOLLANDE: DANİMARKA'NIN YANINDAYIZ

  Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Holland, terörle mücadelede Danimarka'nın yanında olduklarını söyledi. Hollande, “Her iki ülkede de hukukun üstünlüğü ve özgürlük değerlerine saldırdılar. Her iki ülke de terörizmi yenme gücüne sahip” dedi.

  Saldırganın hedef aldığı sinegogu ziyaret eden Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ise, olan bitenin batı ülkeleriyle İslam arasında bir savaşın başlangıcı olmadığını vurguladı.

  Kopenhag'ı alarma geçiren ilk saldırıda fade özgürlüğünün tartışıldığı bir etkinlik hedef alınmış, 55 yaşında bir film yönetmeni hayatını kaybederken, 3 polis yaralanmıştı.  Saldırgan ardından yine Kopenhag'taki bir sinagoga yönelmiş, bu saldırıda da Yahudi bir güvenlik görevlisi ölmüş, 2 kişi yaralanmıştı.

  Görüş Bildir