Petrol
88.65
4.12%
Euro
18.2503
0.63%
Dolar
18.5424
0.22%
Altın
1.013
2.56%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.689
1.52%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Darbe girişiminde Gülen'in rolü olduğu tartışmasız

  ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, "Darbe girişiminde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in rolünün tartışılmaz olduğunu" söyledi.
  • AA
  • 13.09.2016 - 03:31
  Darbe girişiminde Gülen'in rolü olduğu tartışmasız

  Darbe girişiminde Gülen in rolü olduğu tartışmasız #1

  Washington merkezli faaliyet gösteren İsrail yanlısı Demokrasileri Savunma Vakfı'nda (FDD) gerçekleştirilen "Üsleri Korumak: Darbe Girişiminin Ardından Türkiye'deki Amerikan Askeri Birliklerini Yeniden Değerlendirmek" başlıklı panelde, İncirlik Üssü'nün önemi ve geleceğiyle ilgili tartışmalar yapıldı.

  İNCİRLİK ABD İÇİN VAZGEÇİLEMEZ BİR ÜS

  Eski ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Philip Breedlove, panelde yaptığı konuşmada, bu çerçevede İncirlik Üssü'nün ABD için hala vazgeçilmez olduğuna dikkati çekti. İncirlik'e alternatiflerin olmasının Türkiye için çok da kötü bir durum olmadığını dile getiren Breedlove, zira böyle bir olasılıkta ABD ile Türkiye arasındaki birçok netameli konunun daha rahat tartışılabileceğini savundu.
  Yine de her halükarda İncirlik Üssü'nün çok önemli olduğunu anlatan Breedlove, "Bununla birlikte Diyarbakır Üssü de hayati öneme sahip; birçok arama kurtarma faaliyetimizi buradan yapıyoruz." ifadesini kullandı.

  DARBE GİRİŞİMİNDE GÜLEN'İN ROLÜ OLDUĞU TARTIŞMASIZ

  ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ise jeostratejik bakımdan Türkiye'nin önemine işaret ederek, bir NATO ve ABD müttefiki niteliğiyle Türkiye'nin öneminin tartışmasız olduğunu belirtti. Eski büyükelçi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine de değindi. "Darbe girişiminde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in rolünün tartışılmaz olduğunu" kaydeden Edelman, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "düşman" başka unsurların da darbe teşebbüsüne destek verdiği iddiasını dile getirdi.

  KİMSE GÜLEN'İN BU KADAR GÜÇLÜ OLDUĞUNU BİLMİYORDU

  FDD uzmanı John Hannah da darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
  "Darbe girişiminden önce AK Parti dışında kimse Gülen'in ordu ve devlet kademelerinde bu denli güçlü olduğunu söylemiyordu." ifadesini kullanan Hannah, şimdi bunu içeride ve dışarıda hemen herkesin kabul ettiğini bildirdi.
  FETÖ elebaşı Gülen'in ordu içindeki gücünün "şaşırtıcı" olduğunu anlatan Hannah, artık bu konuyla ilgili daha sağlıklı bir değerlendirme yapılmasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir