Euro
10.3081
-0.01%
Dolar
8.7592
-0.03%
Altın
492.52
0.33%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
389.880
4.49%
13ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 13 C

  David Cameron'dan Panama belgeleri itirafı

  İngiltere Başbakanı David Cameron, Panama belgelerinde adı geçen babasının off-shore şirketinde kendisinin de hissesi olduğunu kabul etti.
  • Ajanslar
  • 08.04.2016 - 10:07
  David Cameron'dan Panama belgeleri itirafı

  David Cameron dan Panama belgeleri itirafı #1

  İngiltere Başbakanı David Cameron, Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca'ya ait sızdırılan belgelerde babası Ian Cameron'ın vergiden muaf tutulmak için off-shore fonu işlettiği şirketinin adının geçmesi nedeniyle muhalefet ve İngiliz basınının baskısı altında kalmıştı.

  HİSSEYİ BAŞBAKAN OLMADAN ÖNCE SATTIĞINI SÖYLEDİ

  Cameron, İngiliz ITV kanalında Robert Peston ile yaptığı röportajda bu şirkette kendisinin de hissesi bulunduğunu ancak 2010 yılında başbakan olmadan önce 31.500 Sterlin'e sattığını söyledi.

  "SAKLAYACAK BİR ŞEYİM YOK"

  Röportajda, son birkaç günün kendisi için çok zor geçtiğini dile getiren Başbakan, kendisi ve eşi Samantha'nın 1997'den 2010 yılına kadar bu hisseleri ellerinde tuttuklarını ancak başbakan olmadan önce sattıklarını ve bu hisselerin gelir vergisini ödediğini söyledi. Cameron "bunun üzerinde sermaye kazancından az bir gelir vardı. Bu yüzden sermaye kazanç vergisi ödemedim. Bu zaten İngiltere'deki vergiler için de geçerli bir kural. Geçmiş hakkında açık olduğum kadar şimdi ve gelecek hakkında da açık olmak istiyorum. Saklayacak hiçbir şeyim yok" diye konuştu.

  ŞİRKETLE İLİŞKİSİNİN OLMADIĞINI AÇIKLAMIŞTI

  Başbakan Cameron, bu açıklamasından önce babasının kurduğu söz konusu şirkette hiçbir hissesi ve ilişkisinin olmadığını söylemiş, Başbakanlık'tan yapılan ilk açıklamada bu konunun "özel bir mesele" olduğu ifade edilmişti Ancak muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Jeremy Corybn, Cameron hakkındaki iddialarla ilgili olarak Maliye Bakanlığı'nın bir soruşturma başlatmasını talep etmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir