Dolar
8.0865
1.4986%
Euro
9.5537
1.1059%
Altın
1902.59
0.0362%
Borsa
1144.45
-3.8786%
G. Altın
494.813
1.5619%
Bitcoin
105595.4
2.5371%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C
  DEAŞ El Bab'da sivilleri hedef aldı

  DEAŞ El Bab'da sivilleri hedef aldı

  El Bab'dan kaçmaya çalışan sivillerden en az 30'u öldürüldü..
  • Ajanslar
  • 26.12.2016 - 10:23

  Suriye'nin El Bab kentinde Fırat Kalkanı operasyonunu yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri 25 Aralık gününe dair bir açıklama yayınladı.

  DEAŞ SİVİLLERE SALDIRDI: 30 ÖLÜ

  Açıklamaya göre, DEAŞ El Bab'da sivilleri hedef aldı. El Bab'dan kaçmaya çalışan sivillerden en az 30'u hayatını kaybetti.

  113 HEDEF İMHA EDİLDİ

  TSK, bölgede DEAŞ'e ait 113 hedef ateş altına alınırken, teröristlerin kullandığı barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları imha edildiği bildirdi.

  YARALANAN ASKER ŞEHİT DÜŞTÜ

  Diğer yandan TSK, yaralanan bir askerin de tedavi gördüğü hastanede şehit olduğunu belirtti.

  DEAŞ El Bab da sivilleri hedef aldı #1

  TSK'DAN YAPILAN AÇIKLAMA

  Genelkurmay Başkanlığı'ndan harekatın son durumuna ilişkin yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

  "Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalif yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda herhangi bir zayiat meydana gelmemiş, DEAŞ unsurlarınca kullanılan 1 uçaksavar silah mevzii imha edilmiştir. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 113 DEAŞ hedefine ateş destek vasıtalarıyla atış yapılarak DEAŞ mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları kullanılamaz hale getirilmiş, DEAŞ hedefleri baskı altına alınmıştır.

  EN AZ 30 SİVİL ÖLDÜ

  İstihbarat, keşif ve gözetleme vasıtaları ile elde edilen bilgiler, telsiz görüşmeleri ve alınan duyumlarda; DEAŞ'ın sivilleri tehdit ederek Bab meskun mahallinde kalmaya zorladığı, ana yol ve sokaklarda çok sayıda barikat ve engeller kurarak çıkışlarını engellediği, mayın ve el yapımı patlayıcı kullanarak harekete duyarlı sensörler ile çok sayıda tuzak hazırladığı el yapımı patlayıcıları arazi, yol, bina yapısına uygun malzemeler ile kamufle ederek doğal görünüm sağladığı, bu hazırlanan tuzaklar sonucunda da her gün onlarca masum sivilin, özellikle çocukların hayatını kaybettiği, evlerin duvarlarında delikler açarak silah mevzii haline getirdiği, evlerin kapı önlerine belirli istikametlerde, taşların içini oyarak yalnızca düzenli ordu birliklerinin kullandığı RDX türü patlayıcılar yerleştirdiği, tuzaklı patlayıcıların her birinde en az 400-500 demir bilye kullanarak etkisini artırmayı amaçladığı, bu kapsamda, meskun mahal çatışmalarına yönelik yoğun bir hazırlık yaptığı tespit edilmiş; nitekim 25 Aralık günü Bab ilçe merkezinden kaçmaya çalışan sivillerin engellenmesine yönelik düzenlediği mayın/el yapımı patlayıcılı saldırıda en az 30 sivilin öldüğü, çok sayıda sivilin de yaralandığı öğrenilmiştir.

  74 EL YAPIMI PATLAYICI İMHA EDİLDİ, 42 MAYIN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

  DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 74 el yapımı patlayıcı imha edilmiş, harekatın başından bu güne kadar, çoğu tuzaklanmış 2335 el yapımı patlayıcı ve 42 mayın kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir."

  Görüş Bildir