Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
291.999
5.72%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Dışişleri Bakanlığı'ndan ateşkes açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Filistin arasında Gazze’de süresiz ateşkes ilanıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 27.08.2014 - 12:34
  Dışişleri Bakanlığı'ndan ateşkes açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı ndan ateşkes açıklaması #1

  Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Filistin arasında Gazze’de süresiz ateşkes ilan edilmesine ilişkin varılan mutabakatı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

  "ATEŞKES GAZZE İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ"

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ateşkes süresince Gazze’nin yeniden imarı için gerekli olan malzemeler ile acil insani ihtiyaçların girişi için İsrail ve Gazze arasındaki kapıların açılmasını, Gazze’ye mal ve insan girişi üzerindeki kısıtlamaların tümüyle kaldırılması için bir başlangıç olarak görmekteyiz" denildi.

  KAYDADEĞER BİR ADIM

  Ateşkesin, bölgede şiddetin sona erdirilmesi ve kalıcı sükûnetin tesisi yönünde atılmış kaydadeğer bir adım olduğu vurgulanarak, "Önümüzdeki dönemde ateşkese riayet edilmesi ve taraflar arasındaki müzakerelerde tüm ihtilaflı konuların çözüme kavuşturulması önem taşımaktadır. Tarafların bu doğrultuda gerekli siyasi iradeyi göstermelerini temenni etmekteyiz.

  TÜRKİYE FİLİSTİN HALKININ YANINDA

  Bölgede sağlanacak kalıcı sükûnet, İsrail-Filistin ihtilafının adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme kavuşturulmasına yönelik çabalar için de uygun zemini oluşturacaktır. Bu anlayışla Türkiye, Filistin halkının meşru taleplerini karşılayacak sürdürülebilir bir ateşkes sağlanması doğrultusundaki çabalarını önümüzdeki dönemde de kararlılıkla sürdürecektir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir