Dışişleri: Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Aralık'ta Soçi'ye gidecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Rusya'ya bir ziyaret gerçekleştirecek.

Bakanlık'tan ziyaretle ilgili yapılan açıklamada, "Sayın Bakanımız, Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun 8. Toplantısı vesilesiyle 29 Aralık 2020 tarihinde Rusya Federasyonu’na (Soçi) bir ziyaret gerçekleştirecektir." denildi.

LAVROV İLE GÖRÜŞECEK

Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un başkanlığında Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısının gerçekleştirileceği bildirildi.

GÜNDEM İKİLİ İLİŞKİLER VE ULUSLARARASI MESELELER

Toplantıda, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

İSTİŞARE PLANI İMZALANACAK

Temaslar çerçevesinde Türkiye ile Rusya dışişleri bakanlıkları arasında 2021-2022 İstişare Planı'nın imzalanacağı aktarıldı.

Dışişleri: Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Aralık'ta Soçi'ye gidecek

"İMZALANABİLECEK TASLAK ANLAŞMALAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK"

Öte yandan, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Kosova Dışişleri Bakanı Meliza Haradinaj-Stublla ile gerçekleştirdiği basın toplantısında Rusya ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, şu ifadelere yer verdi:

"Bu toplantıda bir sonraki üst düzeyde iş birliği konseyi toplantısının hazırlıklarını yapacağız. İmzalayabileceğimiz taslak anlaşmaları gözden geçireceğiz. Daha önce imzalanan anlaşmaların uygulamasıyla ilgili yine neler yaptık onları da inşallah gözden geçireceğiz. Bir sonraki konsey toplantısı ülkemizde gerçekleşecek.

"AZERBAYCAN-ERMENSİTAN MESELESİ GÖRÜŞÜLECEK"

Karabağ meselesini, Azerbaycan-Ermenistan meselesini ele alacağız. Ateşkesin gözlemlenmesi için bir ortak merkez kurulması konusunda mutabakat zaptını Rusya’yla imzaladık. Şimdi bunun yeri ve uygulamaları ile ilgili konuları tabi ev sahibi Azerbaycan’la da birlikte görüşüyoruz. Bu merkezin görevi ve bundan sonraki çalışmalarını da ele alacağız. Yani Kafkasya’da kalıcı bir çözüm, ateşkes ve barış. Tabi bu Can Azerbaycan’ın sınır ve toprak bütünlüğü çerçevesinde ve mevcut BM Güvenlik Konseyi kararları, aynı şekilde AGİT ve diğer uluslararası örgütlerin kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde olması lazım. Bu konularda da yine görüş alışverişinde bulunduğumuz gibi geleceğe yönelik atılacak adımları ve uygulamaları da ele alacağız.”

Dışişleri: Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Aralık'ta Soçi'ye gidecek ViDEO