Euro
10.1995
0.24%
Dolar
8.4326
0.16%
Altın
493.88
0.48%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
434.159
-8.28%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Dört ülkeden Ukrayna krizi konusunda uzlaşma

  Almanya, Rusya, Ukrayna ve Fransa dışişleri bakanlarının Ukrayna’nın doğusunda ateşkes amacıyla Berlin’de yaptıkları toplantıda, somut ilerlemeler sağlandığı bildirildi.
  • 22.01.2015 - 10:39
  Dört ülkeden Ukrayna krizi konusunda uzlaşma

  ukrayna

  Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, dört ülkenin dışişleri bakanlarının yaptığı görüşmenin ardından gece geç saatlerde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Görüşmemizde somut ilerlemeler sağladığımızı düşünüyorum” dedi.

  ATEŞKES HATTINDAN AĞIR SİLAHLAR ÇEKİLSİN

  Steinmeier, "Ateşkes hattı, ağır silahların buradan çekilmesi, Minsk anlaşmasının uygulanması için Temas Grubu’nun bir an önce toplanması konularında anlaşma sağladık. Eğer anlaştığımız bu konular yaşama geçirilirse Astana’da liderler zirvesinin düzenlenmesine daha da yakınlaşmış olacağız" diye konuştu.

  Görüşmenin ardından Almanya, Rusya, Ukrayna ve Fransa dışişleri bakanları tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, ihtilafın taraflarından çatışmalara son vermeleri, daha önce üzerinde anlaşma sağlanmış ateşkes hattından ağır silahları çekmeleri istendi.

  ZİRVE ÖNCESİ ATEŞKES SAĞLANSIN

  Açıklamada, Minsk Anlaşması’nın uygulanmasını görüşmek üzere Üçlü Temas Grubu’nun en kısa zamanda bir araya geleceği belirtilirken, Astana’da yapılması planlanan liderler zirvesi öncesinde ateşkes anlaşmasının tümüyle uygulanması gerektiği vurgulandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir