Euro
9.3485
0.14%
Dolar
7.8141
-0.15%
Altın
449
0.44%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
151.480
4.03%
8ºC
İstanbul
Yağmur 8 C

  Dr. Oetker'in tarihi sırrı ortaya çıktı

  August Oetker, babası Rudolf-August Oetker'in Adolf Hitler'e bağlı Waffen SS grubunun üyesi olduğunu söyledi.
  • 19.10.2013 - 17:41
  Dr. Oetker'in tarihi sırrı ortaya çıktı

  Dr. Oetker in tarihi sırrı ortaya çıktı #1

  Dünyanın en büyük dondurulmuş pizza üreticilerinden biri olan Dr. Oetker şirketinin başkanı, aile firmasının Almanya'nın Nazi partisi ile bağlantılarını açıkladı.

  Şirket başkanı August Oetker, Nazilerle ailesinin bağlantılarının tarihini inceleyen yeni bir kitabın yayımlanması öncesinde konuştu.

  Rudolf-August Oetker, Almanya'nın kuzeyindeki Bielefeld merkezli şirketi, 2.Dünya Savaşı'ndan sonra yönetmiş ve 2007 yılında ölmüştü.

  HİTLER'İN SADIK DESTEKÇİSİYMİŞ

  August Oetker, Die Zeit gazetesine verdiği bir röportajda "Babam bir Nasyonal Sosyalist'ti. O dönem hakkında konuşmak istemez; 'çocuklar beni rahat bırakın' derdi."

  Oetker, 1930'larda Nazi partisine katılan babasının, Hitler'in sadık bir destekçisi olan üvey babasından etkilendiğini söyledi. Üvey baba Richard Kaselowsky, Dr. Oetker şirketini, Rudolf-August Oetker'den önce yöneten kişiydi.

  August Oetker, 'Dr. Oetker ve Nasyonal Sosyalizm' adlı kitabın önümüzdeki hafta yayımlanacak olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Bir Alman tarihçi tarafından yazılan kitap, şirket tarafından finanse ediliyor.

  August Oetker "Şimdi sis perdesi kaldırıldı; artık gerçeğin ortaya çıktığını hissediyorum" diyor.

  On yıllardır birçok Alman şirketi, 1930 ve 1940'lardaki faaliyetlerinin ve Nazilerle bağlantılarının hesabını verme baskısıyla yüz yüze kaldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir