DSÖ: AstraZeneca salgında kar elde etmeyen tek şirket
İHA

12 ülkede kullanımı yasaklanan koronavirüs aşısına Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sahip çıktı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında, DSÖ Küresel Aşı Güvenliği Danışma Komitesi’nin mevcut verilere göre AstraZeneca aşısının pıhtılaşmaya neden olmadığı sonucuna vardığını hatırlattı.

"SEMPTOMLARI ÖNLEMEDE YÜZDE 79 ETKİLİ"

AstraZeneca’nın Şili, Peru ve ABD’de 32 binden fazla insana yapılan aşı denemesinin olumlu sonuçlarını açıkladığını kaydeden Ghebreyesus, "Aşı, semptomatik koronavirüsü önlemede yüzde 79, hastaneye yatış ve ölümü önlemede ise yüzde 100 etkiliydi. Bu veriler, AstraZeneca aşısının güvenli ve etkili olduğunun bir başka kanıtıdır." ifadelerini kullandı.

DSÖ: AstraZeneca salgında kar elde etmeyen tek şirket

"SALGIN SÜRECİNDE KÂR ETMEYEN TEK ŞİRKET"

AstraZeneca’nın koronavirüs salgını sürecinde üretilen aşılardan kâr elde etmeyen tek şirket olduğunu belirten Ghebreyesus, aşı üretimini hızlandırmak ve aşıları yaymak konusunda firmanın karşılaştığı zorluklar hakkında AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot ile konuştuğunu bildirdi.

Ghebreyesus, "Şimdiye kadar AstraZeneca, salgın sırasında koronavirüs aşısından kâr elde etmemeyi taahhüt eden tek şirkettir. Şimdiye kadar Güney Kore’deki SK Bio ve Hindistan Serum Enstitüsü de dahil olmak üzere teknolojisini birkaç şirkete lisanslayarak aşı sermayesine önemli bir katkıda bulunan tek aşı geliştiricisidir." dedi.

DSÖ: AstraZeneca salgında kar elde etmeyen tek şirket