Euro
14.7016
1.61%
Dolar
12.9431
0.99%
Altın
750.21
2.07%
Borsa
1.812
0.2%
Bitcoin
732.620
0.02%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Economist’ten Suriye analizi: Esad kalacak Obama gidecek

  Economist dergisi, Obama'nın yanlış politikaları nedeniyle gideceğini, Esad'ın kalacağını ve Türkiye'nin girdaba girdiğini yazdı.
  • Haber Merkezi
  • 19.02.2016 - 09:06
  Economist’ten Suriye analizi: Esad kalacak Obama gidecek

  Economist dergisi son dönemde Suriye rejimine hava saldırılarıyla destek veren Rusya’nın ABD karşısında etkili bir politika uyguladığını belirterek, “Esad’ın gitmesini isteyen Obama gidecek Esad kalacak” tespitinde bulundu.

  "Obama’nın Suriye politikası içler acısı durumda. Görünen o ki, Obama giderken Esad hala kalacak. Fakat savaş bitmeyecek. Aksine savaş daha kötüye gidecek bir aşamaya girdi.”

  Economist’ten Suriye analizi: Esad kalacak Obama gidecek #1

  "TÜRKİYE GİRDABA KAPILIYOR"

  Dergi, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlere top atışlarıyla müdahale eden Türkiye’ninse gitgide girdaba kaldığını’ yazıp, Rusya ile savaş riskinin ciddiyetini koruduğunu kaydetti.

  “En alarm verici olanı ise Türkiye ile Rusya arasındaki savaş riski. Kasım’da Türkiye bir Rus uçağını düşürdü Rusya şimdi intikam almak ve öfkesi burnunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO’daki müttefikleriyle arasını açacak bir fırsat yakalamak istiyor. Suriye savaşı Batı için giderek daha fazla tehlike arz ediyor: Uçaksavar füzelerinin yayılması, cihatçıların bunları Batı uçaklarına karşı kullanması, Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerin zayıflaması, yeni bir göç dalgasının Avrupa’yı istikrarsızlaştırması, NATO’nun Rusya’yla savaşa girmesi, Putin’in Batı’ya başka yerlerde meydan okuması ve başka yerlerdeki otokratlara ilham vermesi.”

  Economist’ten Suriye analizi: Esad kalacak Obama gidecek #2

  OBAMA'NIN POLİTİKASI İÇLER ACISI

  Savaşın içinde Türkiye’nin de olduğu bölge ülkeleri arasında bir vekalet savaşı doğurduğuna dikkat çeken Economist, ABD Başkanı Barack Obama’nın politikasını ‘içler acısı’ olarak yorumladı.

  “Mülteciler yine Türkiye sınırlarına yığıldı. Ama birçoğu orada bekleyecek. Ateşkesler, insani yardım ve siyasi çözüm üzerinde yapılan diplomasi dansında koşulları artık Rusya belirliyor. Büyük ölçüde Amerika’nın 1990’larda Balkan Savaşları’na müdahalesinden sonra olduğu gibi. Obama’nın Suriye politikası içler acısı durumda. Görünen o ki, Obama giderken Esad hala kalacak. Fakat savaş bitmeyecek. Aksine savaş daha kötüye gidecek bir aşamaya girdi.”

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir