El Kaide ile işbirliği yaparız

El Kaide ile işbirliği yaparız

Suriye'de Esad rejimine bağlı ordu ile Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu, ülkenin ikinci büyük kenti Halep'i kontrol etmek için büyük bir savaş veriyor.

"İTTİFAK YAPARIZ"

Halep'te Suriye ordusuna karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Ebu Ammar, Batı'nın kendilerine daha fazla silah yardımı yapmaması durumunda, El Kaide'yle işbirliği yapacakları tehdidinde bulundu. Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Ebu Ammar, "El Kaide'yi burda istemiyoruz ama eğer kimse bize yardım etmez ise, onlarla ittifak yaparız" dedi.

"El Kaide Halep'e gelirse, kent 3 ay içinde örgütün üssü olur" diyen Ebu Ammar, "Allah yardımcımız olsun, bu rejimi yenmemiz imkansız. Kimyasal silahları var, belki de kullanacaklar. Tankları, uçakları, füzeleri, roketleri var. Bizim ise hiçbir şeyimiz yok" şeklinde konuştu.

Kendilerini savunmaları için Batı'dan silah istediklerini belirten Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Ebu Ammar, "Bu olmayacaksa askeri müdahalede bulunsunlar" dedi.

Son aylarda Arap ülkelerinden çok sayıda radikal dinci militanın, Türkiye üzerinden Suriye'ye geçtikleri iddia ediliyor. Suriye muhalefeti de, ülkede uçuşa yasak bölge oluşturulmasını ya da hafif silahlara sahip Özgür Suriye Ordusu'nun desteklenmesini istiyor.

ÇİN: İKİ TARAF GÖRÜŞSÜN

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, özel danışmanı Buthayna Şaban'ı önceki gün Çin'e göndermişti. Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçi, Şaban'la görüştükten sonra Dışişleri Bakanlığı'nin internet sitesinden bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Suriye'de hükümetle muhaliflere diyalog çağrısı yapılarak, "Şam yönetimi halkın taleplerini yerine getirmek için adımlar atmalı" denildi. Açıklamada Suriye'deki mevcut durumla ilgili olarak Çin'in "derin endişe" duyduğu da belirtildi.