Euro
10.4602
0.89%
Dolar
8.7729
0.41%
Altın
502.86
1.45%
Borsa
1.399
0.54%
Bitcoin
286.700
-8.88%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Elon Musk'ın otonom tüneli açıldı

  Tesla ve Space X'in sahibi Elon Musk, bir süredir yapımı devam eden tünelinin, ilk etabının açılışını gerçekleştirdi. Otomobiller, otonom olarak ve saatte 240 kilometre hızla tünelde gidebilecek.
  • Haber Merkezi
  • 19.12.2018 - 11:41
  • Güncelleme : 19.12.2018 - 11:41
  Elon Musk'ın otonom tüneli açıldı

  qweqwe

  ABD'li milyarder Elon Musk, bir süredir yapımı devam eden tünelinin, ilk etabını açılışını gerçekleştirdi. Buna göre, Musk'ın sahibi olduğu Boring Company'nin Los Angeles kentinde inşa ettiği tünelin uzunluğunun 1.83 kilometre olduğu belirtildi.

  Tünel, şehirde trafiğin yoğun olduğu bölgelerden, Los Angeles Country ile Boring Company ve SpaceX'in merkezlerinin bulunduğu Hawthorne arasında ulaşıma aracılık edecek.

  Elon Musk ın otonom tüneli açıldı #2

  OTOMOBİLLER KENDİ BAŞINA GİDECEK

  Musk'ın projesi kapsamında, otoyolda ilerleyen araçların, belirli istasyonlardan yer altındaki tünele geçiş yapabilmesi ve böylece trafiğe takılmadan yol alınabilmesi hedefleniyor.

  Elon Musk'ın otonom tüneli açıldı VİDEO

  Elon Musk ın otonom tüneli açıldı #3

  Öyle ki, tünel tam kapasite ile çalıştığında, 'paten' denilen yolcu ve otomobil taşıma platformlarından oluşan ve yer altı şebekesine indiğinde de elektrik enerjisi ile ilerleyebilen bir sistemi bünyesinde barındıracak.

  Elon Musk ın otonom tüneli açıldı #4

  240 KİLOMETRE HIZLA SEYAHAT

  Açılışta konuşan Elon Musk, bu kapsamda gelecekte otomobillerin, tünelde otonom olarak ilerlemeye izin verecek şekilde, kullanılmadığında otomobilin altına gizlenebilen yan tekerlekler ile donatılması gerektiğini söyledi. Söz konusu sistemler entegre olduğunda, tüneldeki ulaşımın saatte 240 kilometre hız ile sağlanması amaçlanıyor.

  Elon Musk ın otonom tüneli açıldı #5

  Boring Company'nin inşa ettiği tünelin, şirketin sahip olduğu arazilerin dışında hiçbir özel mülkün altından geçmediği bildirildi. 3.7 metre genişliğindeki tüneli, gerekli izinler alınabildiği takdirde, yayalar ve bisikletliler de kullanabilecek.

  Elon Musk ın otonom tüneli açıldı #6

  YENİ TÜNELLER YOLDA

  Hawthorne Tüneli başarılı olursa, yakın bir gelecekte Boring Company'nin yapımı devam eden diğer tünelleri ile bağlantılı hale gelecek. Geçen ay, şirket Batı Los Angeles'taki 4.3 kilometre uzunluğundaki tünelinin planlarını paylaştı. Los Angeles'ın yanı sıra, şirketin Chicago, Washington, D.C. ve Maryland'in şehir merkezlerinde de tünel inşa etme planları bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir