Petrol
86.64
-0.38%
Euro
19.4438
0.24%
Dolar
18.631
0.00%
Altın
1.063
0.30%
Borsa
4978
0.00%
Bitcoin
324.200
1.36%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C

  Endonezya'da koronavirüs test sonucunu gizleyen din adamına hapis

  Koronavirüs test sonucu hakkında yanlış bilgi verdiği belirtilen Muhammed Rızık Şihab, 4 yıl hapse mahkum edildi.
  • AA
  • 24.06.2021 - 14:05
  • Güncelleme : 24.06.2021 - 16:49
  Endonezya'da koronavirüs test sonucunu gizleyen din adamına hapis

  Endonezya'da yasaklı bir örgütün lideri olan din adamı, hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.

  Koronavirüs test sonucunu gizleyen kişiye, temaslı kişilerin izlenmesini zorlaştırdığı için hapis cezası verildi.

  4 YIL HAPİS

  Doğu Jakarta Bölge Mahkemesi, yasaklı İslam Savunucuları Cephesinin (FPI) lideri Muhammed Rızık Şihab'ı, koronavirüs test sonucu hakkında yalan söylediği, bunun temaslı kişileri izlemeyi zorlaştırdığı gerekçesiyle 4 yıl hapse mahkum etti.

  Şihab, kararı reddettiğini ve temyize gideceğini belirterek Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo'nun müttefiki olan ve Kur'an-ı Kerim ile alakalı tahrik edici sözlerinden ötürü hapse mahkum edilen Cakarta'nın eski Hristiyan Valisi'ne güçlü muhalefeti nedeniyle siyasi zulmün kurbanı olduğunu savundu.

  Endonezya da koronavirüs test sonucunu gizleyen din adamına hapis #1

  GÖSTERİ DÜZENLENDİ

  Bu arada Şihab'ın binlerce destekçisi, geçen aralıktan bu yana tutuklu olan din adamının serbest bırakılması talebiyle gösteri düzenledi.

  Mahkemeye giden sokakları kapatan polis, Şihab destekçilerini dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. Bölgeden ayrılmayı reddeden yüzlerce kişi de gözaltına alındı.

  Şihab, Endonezya'da 2017'de dönemin Cakarta Valisi "Ahok" lakaplı Basuki Tjahaja Purnama'ya karşı başlattığı isyan ile gündeme gelmişti.

  Endonezya da koronavirüs test sonucunu gizleyen din adamına hapis #2

  BİR DÖNEM ÜLKESİNİ TERK ETTİ

  Hristiyan Vali Purnama'nın, Kur'an-ı Kerim ile alakalı tahrik edici sözlerinden ötürü dine hakaret suçlamasıyla yargılanmasını talep eden Şihab, ülke çapında geniş katılımlı protestolar düzenlemişti.

  Aynı yıl hakkında "Endonezya'nın kuruluş ilkelerine hakaret" ve "ahlaksızlık" davaları açılan FPI lideri, ülkesini terk ederek, Suudi Arabistan'a yerleşmişti.

  Endonezya da koronavirüs test sonucunu gizleyen din adamına hapis #3

  MUHAMMED RIZIK ŞİHAB'IN ENDONEZYA'YA DÖNÜŞÜ

  2019'da delil yetersizliği nedeniyle hakkındaki suçlamaların düşürülmesinin ardından ülkeye dönme kararı alan Şihab, 10 Kasım 2020'de Endonezya'ya gelmişti.

  Şihab, ülkeye döndükten sonra Cakarta'da destekçileriyle miting düzenleyerek, hükümetin tepkisini çekmiş ve başkentte koronavirüs tedbirlerini ihlal ettiği gerekçesiyle 13 Aralık 2020'de gözaltına alınmıştı.

  Endonezya da koronavirüs test sonucunu gizleyen din adamına hapis #4

  Liderlerinin siyasi nedenlerle gözaltına alındığını öne süren çok sayıda FPI üyesi ve hükümet karşıtı, 18 Aralık'ta ülke çapında protesto düzenlemişti.

  Cakarta'da polisle göstericilerin çatışması sonucu 6 FPI üyesi öldürülmüştü.

  Şihab, 27 Mayıs'ta koronavirüs salgını sırasında kızının düğününe binlerce destekçisinin katılması ve miting düzenleyerek salgın kısıtlamalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.


  Görüş Bildir