Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
488.843
-1.43%
11ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 11 C

  Erdoğan'ın Kuveyt ziyaretinde konuşulanlar

  Erdoğan'ın Kuveyt’te yaptığı görüşmelerde, Türkiye-Kuveyt ilişkileri ele alındı.
  • İHA
  • 28.04.2015 - 16:25
  Erdoğan'ın Kuveyt ziyaretinde konuşulanlar

  Erdoğan ın Kuveyt ziyaretinde konuşulanlar #1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkede bulunan Emirlik Sarayı’nda Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Al Ahmed Al Jaber Al Sabah ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

  Emirlik Sarayı’nda Kuveyt Emiri tarafından karşılanan Erdoğan’a görüşme sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Danışmanı Bakanı Binali Yıldırım da eşlik etti.

  GÖRÜŞMELERDE HANGİ KONULAR ELE ALINDI

  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Emirlik Sarayı’nda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed Al Cabir El Sabah’ın önce başbaşa, akabinde de heyetlerle birlikte gerçekleştirdikleri görüşmelerde, Yemen, Suriye, Irak, Libya ve Filistin konusunda görüş teatisinde bulunuldu.

  Erdoğan ın Kuveyt ziyaretinde konuşulanlar #2

  "SİYASİ MÜZAKERE YOLUYLA ÇÖZÜM"

  Yemen’de istikrarın tesisinin büyük önem taşıdığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu hususta Türkiye olarak Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonu desteklediklerini, krize siyasi müzakere yoluyla çözüm bulunması için çalışılması gerektiğini vurguladığı öğrenildi.

  Edinilen bilgiye göre; IŞİD vb. terör örgütleriyle mücadele konusunda da taraflar görüş birliği içinde olduklarını teyit ettiler.

  Erdoğan ın Kuveyt ziyaretinde konuşulanlar #3

  "İKİ ÜLKEDEN BİRBİRİNE DESTEK"

  Türkiye-Kuveyt arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50. yılının 2014’te kutlandığının hatırlatıldığı görüşmelerde, iki ülkenin birbirlerini dost, kardeş ve ortak olarak telakki ettikleri vurgulandı. Bu çerçevede uluslararası adaylıklarda her iki ülkenin birbirlerini karşılıklı olarak destekleri de kaydedildi.

  "HEDEF 1 MİLYAR DOLAR"

  İki ülke arasında 569 milyon dolar olan ticaret hacminin 2016’da 1 milyar dolara yükseltmenin hedeflendiği teyit edildi. Yatırım bankacılığında Kuveyt-Türk’ün önemli bir başarı hikayesi olduğuna dikkati çeken taraflar, Kuveyt’in Türkiye’deki yatırımlarının artmasını beklediklerini de dile getirdiler.

  Erdoğan ın Kuveyt ziyaretinde konuşulanlar #4

  "SAVUNMA SANAYİNDE İŞBİRLİĞİ"

  Türk müteahhitlerin Kuveyt’teki iş hacimlerini artırması için çalışılacağının belirtildiği görüşmelerde, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminali inşaatı ihalesini bir Türk şirketinin kazanmasının memnuniyet verici olduğu ifade edildi.

  Kuveytlilerin Türkiye’den gayrimenkul edinme konusundaki ilgilerindeki artışın yanı sıra, Kuveytli turist sayısının geçen yıl itibarıyla 133 bine ulaşmasının memnuniyet verici olduğu kaydedildi. Görüşmelerde, iki ülkenin savunma sanayii alanındaki işbirliği imkanları üzerinde de durdukları öğrenildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuveyt ziyaretine 25 iş adamı eşlik etti.

  Erdoğan ın Kuveyt ziyaretinde konuşulanlar #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir