Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.700
-1.15%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Ermenistan'da Sarkisyan ile Paşinyan arasında Rus İskender füzesi tartışması

  Ermenistan'da Sarkisyan ile Paşinyan arasında Rus İskender füzesi tartışması

  Ermenistan'da, eski Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Başbakan Paşinyan arasında Rus yapımı 'İskender' füzelerinin kullanıma ne kadar uygun olup olmadığı tartışması yaşandı.
  • AA
  • 25.02.2021 - 04:16
  • Güncelleme : 25.02.2021 - 09:29

  30 yıldır Azerbaycan toprağı Karabağ'ı işgal altında tutan Ermenistan, saldırganlığını devam ettirmenin faturasını ağır ödedi.

  Geçen yıl Ermeni işgalcilerin bitmek bilmeyen tacizlerine uzun bir hazırlıktan sonra karşılık veren Azerbaycan ordusu, Türkiye'nin de lojistik desteği sayesinde, Karabağ'ın büyük bir bölümünü işgalden kurtarırken, ordusuna da ciddi kayıplar verdirdiği Ermenistan'a kritik bir ders verdi.

  "İSKENDER FÜZELERİ NEDEN ÇALIŞMADI" TARTIŞMASI

  Ermenistan'ın kayıpları sonrası Rusya, Türkiye ve Azerbaycan'ın masada olduğu anlaşma sonrası ülkede başlayan siyasi karmaşa devam ederken, Rusya'dan alınan İskender füzelerinin işlevsizliği de tartışma konusu oldu.

  Elindeki çalışır füzeleri sivillerin yaşadığı kentlere atmakta hiçbir ahlaki sorun görmeyen Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan, 1in.am haber portalına verdiği röportajda, Rusya'nın ürettiği "İskender" füze sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

  Ermenistan da Sarkisyan ile Paşinyan arasında Rus İskender füzesi tartışması #1

  PAŞİNYAN: "FÜZELER KULLANIMA UYGUN DEĞİLDİ"

  Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, Dağlık Karabağ savaşında İskender kısa menzilli balistik füze sistemlerinin kullanılması gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendiren Paşinyan, söz konu füzelerin kullanım için uygun olmadığını belirtti.

  Ermenistan da Sarkisyan ile Paşinyan arasında Rus İskender füzesi tartışması #2

  "FÜZELERİN SADECE YÜZDE 10'U PATLIYOR"

  Rus yapımı İskender füzelerinin sadece yüzde 10'unun patladığına işaret eden Paşinyan, "Sarkisyan birçok sorunun cevabını bilmeli ve cevabını bildiği sorular sormamalı. Sarkisyan'ın 'neden İskender patlamıyor veya füzenin yüzde 10'u sadece patlıyor' sorusunu sorması lazım." ifadelerini kullandı.

  RUSYA'DAN 2016'DA ALINMIŞTI

  Ermenistan, "İskender" kısa menzilli balistik füze sistemlerini 2016'da Sarkisyan'ın cumhurbaşkanlığı döneminde Rusya'dan satın almıştı.

  Ermenistan da Sarkisyan ile Paşinyan arasında Rus İskender füzesi tartışması #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir