Esad Halep'te kara harekatına başladı

Esad Halep'te kara harekatına başladı

Halep'te direnişçilerin gücünü hava harekatına rağmen kıramayan Esad'a bağlı ordu birlikleri kara harekatına başladı.

KARA HAREKATI BAŞLADI

Ülkenin en büyük kenti Halep'in kontrolü için başlayan savaş 17'nci gününü geride bırakırken, Suriye ordusunun kentin civarına yaptığı yığınağı dün tamamladığı açıklanmıştı. Suriye ordusu Halep'in kuzeyine kara harekatı başlattı.. Ordunun sabah saatlerinde harekete geçerek, militanların kontrolündeki mahallelere operasyon başlattığı belirtiliyor.

'TANKLAR GİRDİ'

Reuters haber ajansı, Suriye ordusunun muhaliflerin elinde bulunan Selahaddin mahallesine girdiğini duyurdu. Helikopterlerin üzerinde uçtuğu mahalledeki muhaliflerin kendi aralarında yaptığı konuşmalarda, "tanklar girdi, ordu girdi" dedikleri ve mahallede kaos yaşandığı gelen haberler arasında.

Selahattin mahallesinde bulunan ve kendisini Ebu Ali olarak tanıtan bir muhalif komutan da Selahaddin mahallesne tankların girdiği bilgisini aldıklarını ancak iletişim olanaklarının yetersizliği dolayısıyla fazla bilgilerinin olmadığını söyledi.

Hizbulah'ın Lübnan'da yayın yapan televizyonu El Manar'a konuşan bir Suriyeli askeri yetkili de, Selahaddin mahallesinin kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı.

MUHALİFLERDEN YALANLAMA

Özgür Suriye Ordusu ise Reuters'ın haberini yalanladı ve çatışmaların devam ettiğini duyurdu.

Çatışmaların Selladdin'in yanı sıra, kentin kuzeyindeki Asşrafiye ile güneydeki Sokkari mahallelerinde de devam ettiği bildiriliyor.

Suriye Devlet Televizyonu, Dar el Zor kentinde de muhalifler ile ordu arasında çatışmaların yaşandığını duyurdu.