Esad rejiminden BM'nin özerklik teklifine ret

ACDVFGBHNJM

Suriye'de silahlı muhaliflerin Halep'in doğusundan ayrılmasını ve burada muhaliflerin yönetiminde özerk bir bölge kurulmasını öngören ateşkes planına Esad rejimi karşı çıktı. Esad rejiminden BMnin özerklik teklifine ret Şam'da BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura ile görüşen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, bu önerinin "ulusal egemenliğin ihlali" anlamına geldiğini belirtti. Muallim, "BM'nin teröristleri ödüllendirmek istemesi mümkün mü?" ifadesini kullandı.

"200 BİN KİŞİ TÜRKİYE'YE DOĞRU HAREKETE GEÇEBİLİR"

Görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Mistura ise, "Zamanımız tükeniyor, zamana karşı yarışıyoruz" dedi ve ekledi: “Noel'e kadar, çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle doğu Halep’te geri kalanın da fiilen yıkıldığını göreceksiniz, belki 200 bin kişi Türkiye’ye doğru hareketlenecek. Bu da insani bir felaket söz konusu olur."

Esad rejiminden BM'nin özerklik teklifine ret

4 AYDIR KUŞATMA ALTINDA

2012 yılının ortalarında muhaliflerin kontrolüne geçen doğu Halep, yaklaşık dört aydır rejim güçlerinin kuşatması altında. Bu tarihten beri yardım ulaştırılamayan ve hem gıda hem de yakıt sıkıntısı çekilen bölgede 250 binden fazla insan yaşıyor.