Euro
10.1606
0%
Dolar
8.6491
-0.18%
Altın
493.19
0.33%
Borsa
1.388
-0.25%
Bitcoin
373.969
-2.53%
22ºC
İstanbul
Bulutlu 22 C

  Esad Suriye'de ateşkesi ihlal ediyor

  Suriye'nin başkenti Şam'da "çatışmasızlık bölgeleri" içerisinde yer alan Doğu Guta'ya düzenlenen saldırıda 11 sivili öldürüldü.
  • AA
  • 18.09.2017 - 14:20
  Esad Suriye'de ateşkesi ihlal ediyor

  Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Basın sorumlusu Ömer Ebu Ubeyde, "Rejim güçleri Duma ilçesinin Kefer Batna ve Sakba beldelerine 'fil' adı verilen sanayi yapımı füzelerle saldırdı. Bir çocuk öldü, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 11 sivil yaralandı." dedi.

  SİVİLLERİ ÖLDÜRÜYORLAR

  Ubeyde, "Rejim güçleri, uzun bir zamandır muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta bölgesine ağır silahlarla saldırıyor. Rejimin kara saldırılarında sadece siviller ölüyor." dedi.

  Esad Suriye de ateşkesi ihlal ediyor #1

  ESAD ATEŞKESE UYMADI

  Bu arada Duma'daki aktivistlerden Ammar Ebu Seyf de, rejim güçlerinin bölgede ateşkese uymadığına dikkati çekti.

  Esed güçlerinin Cobar mahallesi, Ayn Terma ve Arbin beldelerine sızmaya çalıştığını anlatan Seyf, "Esad güçleri Doğu Guta bölgesinde her sızma harekatında büyük kayıplar vererek geri çekiliyor. Askeri muhalifler karşısında başarılı olmayan Esad güçleri çareyi sivil yerleşim yerlerine saldırarak muhaliflerden intikam almakta buluyor." değerlendirmesini yaptı.

  Esad Suriye de ateşkesi ihlal ediyor #2

  6 YILDIR KUŞATMADA

  Şam'ın doğusunda, Cobar Mahallesi ile Ayn Terma ve Arbin beldelerinin de içinde olduğu Doğu Guta bölgesi, 5 yılı aşkın süredir rejimin askeri kuşatması altında bulunuyor.

  Rejim, Doğu Guta'nın güneydoğusunda yarımada şeklindeki Cobar'ı, güneybatısındaki Ayn Terma'dan kopararak tek başına kuşatmayı hedefliyor. Böylece rejimin yaklaşık 3 aydır yoğun şekilde saldırdığı Doğu Guta'daki kuşatma da daralmış olacak.

  Doğu Guta, Türkiye, Rusya ve İran'ın 3-4 Mayıs'taki Astana toplantısında belirlediği 4 çatışmasızlık bölgesi içinde yer alıyor. Rusya, bölgede ateşkesin 22 Temmuz'da yürürlüğe girdiğini duyurmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir