Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
513.140
1.00%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  Esad'ın istifasını görüşebiliriz

  Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, "Esad'ın istifasını görüşebiliriz" dedi.
  • 22.08.2012 - 02:40
  Esad'ın istifasını görüşebiliriz

  Esad ın istifasını görüşebiliriz #1

  Ülkesinde yaşanan krizle ilgili değerlendirme yapan Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil'den şaşırtıcı bir açıklama geldi: "Müzakere sürecinde Esad'ın istifasını tartışabiliriz."

  Bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya giden Cemil, burada ülkesindeki krize yönelik açıklamalarda bulundu.

  "İSTİFAYI GÖRÜŞEBİLİRİZ"

  Muhaliflerle Şam yönetimi arasında başlatılmaya çalışılan müzakere sürecine değinen Cemil, "Beşşar Esad'ın istifası diyalog sürecinin başlaması için önşart olarak sunulursa, bu süreç hiçbir zaman başlamaz. Müzakere sürecinde her şey tartışılabilir buna Esad'ın istifası da dahil" diye konuştu.

  'KİMYASAL SİLAH BAHANE'

  Başbakan yardımcısı, uluslararası camianın kimyasal silahlara ilişkin endişeleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

  Konuyla ilgili 'Irak'a yapılan müdahaleyi örnek gösteren Cemil, şunları kaydetti:

  Kimyasal silahlar hakkında edilen sözler bize Irak'ta yaşanan kitle imha silahlarıyla ilgili hikayeyi hatırlatıyor. Irak ele geçirildiğinde ülkede hiç kitle imha silahı olmadığı anlaşıldı. Batı dünyası askeri bir müdahale için bahane arayışında.Bu işe yaramassa başka bir bahane arayacaklardır.

  'DIŞ MÜDAHALE İMKANSIZ'

  Suriye'ye yönelik uluslararası askeri müdahalenin de imkansız olduğunu öne süren Cemil, "Bunu düşünenler Suriye sınırlarından daha geniş bir alanda mücadele etmek zorunda kalır" şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir