Esad'ın istifasını görüşebiliriz

Esad'ın istifasını görüşebiliriz

Ülkesinde yaşanan krizle ilgili değerlendirme yapan Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil'den şaşırtıcı bir açıklama geldi: "Müzakere sürecinde Esad'ın istifasını tartışabiliriz."

Bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya giden Cemil, burada ülkesindeki krize yönelik açıklamalarda bulundu.

"İSTİFAYI GÖRÜŞEBİLİRİZ"

Muhaliflerle Şam yönetimi arasında başlatılmaya çalışılan müzakere sürecine değinen Cemil, "Beşşar Esad'ın istifası diyalog sürecinin başlaması için önşart olarak sunulursa, bu süreç hiçbir zaman başlamaz. Müzakere sürecinde her şey tartışılabilir buna Esad'ın istifası da dahil" diye konuştu.

'KİMYASAL SİLAH BAHANE'

Başbakan yardımcısı, uluslararası camianın kimyasal silahlara ilişkin endişeleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Konuyla ilgili 'Irak'a yapılan müdahaleyi örnek gösteren Cemil, şunları kaydetti:

Kimyasal silahlar hakkında edilen sözler bize Irak'ta yaşanan kitle imha silahlarıyla ilgili hikayeyi hatırlatıyor. Irak ele geçirildiğinde ülkede hiç kitle imha silahı olmadığı anlaşıldı. Batı dünyası askeri bir müdahale için bahane arayışında.Bu işe yaramassa başka bir bahane arayacaklardır.

'DIŞ MÜDAHALE İMKANSIZ'

Suriye'ye yönelik uluslararası askeri müdahalenin de imkansız olduğunu öne süren Cemil, "Bunu düşünenler Suriye sınırlarından daha geniş bir alanda mücadele etmek zorunda kalır" şeklinde konuştu.