Euro
10.3725
0.61%
Dolar
8.8524
1.03%
Altın
497.63
1.37%
Borsa
1.381
-1.47%
Bitcoin
368.434
-3.55%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C
  Ezidi kadınlar IŞİD'e karşı silahlandı

  Ezidi kadınlar IŞİD'e karşı silahlandı

  420 Ezidi kadından oluşan "Güneşin Kızları Komutanlığı" adlı birlik IŞİD'e karşı silahlandı.
  • AA
  • 11.09.2015 - 13:12

  IŞİD’in geçen yıl Musul'un Şengal ilçesi ve çevresine düzenlediği saldırılarda yakınları ölen veya akbaraları örgütçe kaçırılan Ezidi kadınlar, Peşmerge Bakanlığı'na başvururak asker olmak istediklerini bildirdi.

  Ezidi kadınlar IŞİD e karşı silahlandı #1

  18 İLE 30 YAŞ ARASI EZİDİ KADINLAR

  Başvuruyu değerlendiren Bakanlık, Irak'taki Ezidi bölgelerin korunması için kadınlardan oluşan bir birliğin kurulmasına karar verdi. Karara göre 18 ila 30 yaş arasındaki Ezidi kadınların başvuruları kabul edildi ve 420 kişilik bir birlik kuruldu.

  Ezidi kadınlar IŞİD e karşı silahlandı #2

  IŞİD'E KARŞI ÇATIŞMAK İSTİYORLAR

  Üniformalarını teslim alan kadınlar, biran önce askeri eğitimleri alarak IŞİD’e karşı çatışmalarda yer almak istiyor. Peşmerge komutanları, henüz silahları gelmeyen kadınlara şimdilik sporla bedeni zinde tutma, zor arazi şartlarında ilerleme, yakın dövüş ve kendini savunma gibi eğitimler veriyor. Eğitimin ikinci aşamasında kadın asker adaylarına silahlı eğitim verilecek.

  Ezidi kadınlar IŞİD'e karşı silahlandı Foto Galeri

  Ezidi kadınlar IŞİD e karşı silahlandı #3

  Güneşin Kızları Komutanlığı'nın kurucusu ve komutanı Hate Hıdır, geçen yıl 3 Ağustos'ta IŞİD'in Şengal'e saldırmasıyla büyük bir insani krizin yaşandığını söyledi. Kendisinin de saldırı sırasında 10 gün Şengal Dağı'nda mahsur kaldığını daha sonra açılan koridorla kurtulduğunu belirten Hıdır, o gün kendisi gibi çaresiz kadınları korumaya karar verdiğini ifade etti.

  Ezidi kadınlar IŞİD e karşı silahlandı #4

  "IŞİD'İN KORKULU RÜYASI OLACAĞIZ"

  Eğitim tamamlandıktan sonra Şengal'in kurtarılmasında ve korunmasında görev almak istediklerini dile getiren Hıdır, "Birliğimizin adı 'Güneşin Kızları Komutanlığı'dır. Karanlığa gömülen topraklarımızı aydınlatmak istiyoruz, güneş gibi doğmak istiyoruz. Eğitimlerimizi sorunsuz tamamladığımız zaman IŞİD'in korkulu rüyası olacağız. Bütün kardeşlerimizin intikamını alacağız" diye konuştu.

  Ezidi kadınlar IŞİD e karşı silahlandı #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir