Petrol
87.99
0.25%
Euro
18.0509
0.17%
Dolar
18.5055
-0.07%
Altın
986.5
-0.10%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
364.112
2.02%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  FETÖ'nün Baltık ülkeleri yapılanması dikkat çekiyor

  Fetullahçı Terör Örgütü, Baltık ülkeleri Litvanya, Letonya ve Estonya’da eğitim, kültür ve iş alanlarında faaliyet yürütüyor.
  • Ajanslar
  • 03.09.2016 - 01:47
  FETÖ'nün Baltık ülkeleri yapılanması dikkat çekiyor

  FETÖ nün Baltık ülkeleri yapılanması dikkat çekiyor #1

  FETÖ, Baltık ülkeleri Litvanya, Letonya ve Estonya'da eğitim, kültür ve iş alanlarında faaliyet yürütüyor.

  KÜLTÜR VE SANAT ADAMLARINI ETKİLEMEYE ÇALIŞIYORLAR

  FETÖ'nün bu ülkelerdeki en önemli kuruluşu, Baltık Türk Kültür Akademisi (Balturka) olarak öne çıkıyor. Kültür ve sanat adamlarını etkilemeye çalışan Balturka'nın, yurtiçi ve yurtdışından birçok ortağı bulunuyor.

  Eğitim alanında ise Polonya ve Letonya'da olduğu gibi Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta da Uluslararası Meridyen okulu faaliyet yürütüyor. En pahalı okullardan Meridyen'de, Litvanya'nın zengin ailelerinin çocukları eğitim alıyor.

  FETÖ Litvanya'da, Eğitim Bilimleri Üniversitesi (LEU) ile de faaliyet yürütüyor. Eski adıyla "Pedagoji Enstitüsü" olan üniversiteye, FETÖ'ye ait Türkiye ve Azerbaycan'daki okul ve üniversitelerden öğrenciler kabul ediyor.

  FETÖ'NÜN PROPAGANDASI

  FETÖ, kendini daha iyi tanıtmak amacıyla Litvanya'da propaganda girişimlerini büyütüyor. Bu yıl başkent Vilnius'ta FETÖ propagandası içeren bir kitabın tanıtımı yapıldı. Litvanyalı Prof. Dr. Juozas Vytautas Uzdila'nın büyük miktarda para karşılığında yazdığı kitabı, ülkenin kütüphane ve kitabevlerinde satılıyor.
  2009'da ise FETÖ elebaşı Gülen'in kitabı Litvanya diline tercüme edilerek propaganda amaçlı basılmıştı.

  LETONYA'NIN EN PAHALI EĞİTİM KURUMLARINDAN BİRİNE SAHİPLER

  Baltık ülkelerinin arazi ve nüfusun küçük olmalarına rağmen FETÖ, Letonya ve Estonya'da da etkisini sağlamaya çalışıyor. FETÖ, Letonya'nın başkenti Riga'da bir kültür merkezi ve Uluslararası Meridyen Okulu altında faaliyetini yürütüyor. Yıllığı beş bin avroya yakın olan Meridyen okulu, Letonya'da en pahalı eğitim kurumlarından biri olarak dikkati çekiyor.

  Kuzey Baltık ülkesi Estonya'da FETÖ'ye ait Uluslararası İş Kültürü ve Eğitim Derneğinin (EESTÜRK) olduğu biliniyor.


  Görüş Bildir