Euro
10.9911
2.24%
Dolar
9.4408
2.49%
Altın
539.83
2.28%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
596.785
-1.79%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Filipinler'de Moro İslami Kurtuluş Cephesi silah bıraktı

  Filipinler’deki Moro İslami Kurtuluş Cephesi, barış anlaşması kapsamında silahlarını teslim etmeye başladı.
  • 16.06.2015 - 14:14
  Filipinler'de Moro İslami Kurtuluş Cephesi silah bıraktı

  Filipinler de Moro İslami Kurtuluş Cephesi silah bıraktı #1

  Hükümet ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) arasında geçen yıl mart ayında imzalanan anlaşma kapsamında bugün yapılan törenle MİKC, elindeki silahların yüzde 5'ini uluslararası gözlemcilerin de yer aldığı bağımsız Silahları Bırakma Komisyonu'na teslim etti.

  KOMİSYONUN BAŞINDA TÜRKİYE VAR

  Örgütün silahlarını teslim ettikleri bağımsız silahsızlanma komisyonun başkanlığını, Türkiye'nin Manila Büyükelçisi Haydar Berk yaparken Norveç ve Brunei’den de gözlemci üyeler bulunuyor.

  Filipinler de Moro İslami Kurtuluş Cephesi silah bıraktı #2

  ÖRGÜT ÜYELERİ TOPLUMA ENTEGRE OLACAK

  Örgüt, havan topu ve roketatarların dahil olduğu 75 saldırı silahını bıraktı. 11 bin üyesi olduğu tahmin edilen örgütün 145 üyesi de topluma entegre olacak. Anlaşmaya göre hükümet, bu militanların eğitimi ve hayatlarını sürdürmesi için maddi yardım yapacak.

  Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, örgütün merkezini ziyaret ederek silahların teslim edilmesine tanıklık etti. 70’li yılların sonunda ortaya çıkan ülkenin en büyük isyancı grubu olan örgüt ile devlet arasında atılan ilk somut adım olarak görülüyor.

  Filipinler de Moro İslami Kurtuluş Cephesi silah bıraktı #3

  FİLİPİNLER’DE TARİHİ İMZALAR ATILDI

  Silahları teslim etmenin sembolik bir anlam taşıdığını ifade eden Moro liderleri, amaçlarının, çerçeve anlaşmanın hükümlerine uygun olarak ülkenin güneyindeki Müslüman azınlık tarafından idare edilecek yeni bir özerk bölge kurulması için parlamentoyu harekete geçirmek olduğunu belirtiyorlar. Örgüt ile Filipinler arasında neredeyse 40 yıldır devam eden çatışmalarda 100 bin kişinin hayatını kaybettiği düşünülüyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir