Filistin, İsrail'in ceza alması için BM'ye başvurdu
AA

Filistin, İsrail zulmüne karşı uluslararası hukukun uygulanması amacıyla hak arayışını sürdürüyor.

Filistin resmi haber ajansına (WAFA) göre Mansur, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield'e ve BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır'a birer mektup yolladı.

"İSRAİL, FİLİSTİNLİ SİVİLLERE KARŞI EYLEMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR"

Mansur mektubunda, "İsrail, Filistinli sivillere karşı yaralama, sakatlama ve öldürme eylemlerini sürdürüyor" ifadelerine yer verirken, Batı Şeria'nın Nablus kenti doğusundaki Beyt Decin köyünde gayrimeşru yerleşimlere karşı düzenlenen yürüyüşe müdahale sırasında Filistinli Atıf Hanayşe'nin (48) İsrail ordusunun kurşunuyla şehit düştüğüne dikkati çekti.

Filistin, İsrail'in ceza alması için BM'ye başvurdu

ŞUBAT AYINDA 435 KİŞİNİN YAŞAM ŞARTLARI ZARAR GÖRDÜ

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) raporuna atfen Mansur mektubunda, Şubat 2021'de işgal güçlerinin 153 Filistinliye ait taşınmazı yıktığı ya da işgal ettiğini, böylece aralarında 172 çocuğun olduğu 305 kişinin sokağa atıldığını ve bu nedenle 435 kişinin de yaşam şartlarının zarar gördüğüne işaret edildiğini kaydetti.

Mansur, uluslararası toplumun uluslararası hukuka uygun sorumluluklarını yerine getirmesi için acilen çalışma çağrısında bulundu.

Filistin, İsrail'in ceza alması için BM'ye başvurdu

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)