Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.827
-0.07%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Fransa da IŞİD'e karşı savaşacak

  Le Monde gazetesi, Fransa'nın Suriye'deki IŞİD üslerine karşı hava operasyonlarına katılacağını iddia etti.
  • Ajanslar
  • 06.09.2015 - 07:54
  Fransa da IŞİD'e karşı savaşacak

  Fransa da IŞİD e karşı savaşacak #1

  Fransız basınında çıkan haberlere göre Paris yönetimi Suriye politikasını değiştirme kararı aldı. Le Monde gazetesinin özel haberine göre değişiklik kararı cuma günü Elysee Sarayı'nda düzenlenen güvenlik toplantısında alındı. Gazetenin ismini vermediği üst düzey güvenlik yetkililerine dayandırdığını haberine göre François Hollande ve ekibi, Suriye'deki terör örgütü IŞİD üslerini vurma kararı aldı. Bu kapsamda Fransa jetlerinin önümüzdeki günlerde ABD liderliğinde kurulan IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun Suriye ayağına da katılacağı kaydedildi. Fransız resmi kaynakları henüz Le Monde'un haberini doğrulamadı. Ancak isimlerini açıklamayan kaynaklar Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın yarın konu hakkında kamuoyuna bir açıklama yapacağını söyledi. Fransa, ABD'nin ardından Irak'taki IŞİD üslerini vuran ikinci ülke olmuştu. Ancak Hollande yönetimi Suriye'de Beşar Esad rejimini "güçlendireceği" gerekçesiyle bu ülkede hava operasyonlarına katılmamıştı.

  RUSYA VE GÖÇMENLER

  Le Monde'a göre, Fransa hava saldırısından önce IŞİD tarafından kontrol altında tutulan bölgede Fransız savaş uçaklarının istihbarat için keşif uçuşları düzenlemesini planlıyor. Gazete, "IŞİD tehdidi yüzünden Avrupa'da göç krizinin tırmanmasının Hollande'ın politika değişikliğinde önemli olduğu" yorumunu yaptı. Dünya basınına göre Fransa'nın politikasında değişikliğe gitmesinin bir diğer nedeni Rusya'nın Suriye'de artan rolü. Çıkan birçok haberde Rus askerlerinin ve teçhizatlarının Suriye'de rejim askerleriyle aynı sayfa muhaliflere karşı yer aldığı ileri sürülmüştü. Fransa, daha önce Suriye'de IŞİD terör örgütüne karşı mücadele eden muhalif gruplara silah ve mühimmat yardımı yapıyordu.

  Bu arada ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri dün Suriye'deki 8 IŞİD hedefini bombaladı. Saldırıya Türk savaş uçaklarının da katıldığı açıklandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir