Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.748
2.48%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Fransa'da çalışma yasası protestosu

  Hükümetin planladığı yeni çalışma yasası reformuna karşı, ülkenin çeşitli kentlerinde eylemler başladı.
  • AA
  • 12.09.2017 - 14:19
  Fransa'da çalışma yasası protestosu

  Genel Emek Konfederasyonunun çağrısıyla (CGT) Paris'te metro çalışanlarının yaptığı grevler nedeniyle bazı hatlarda önemli aksamalar yaşandı.

  ÖĞRENCİLER BARİKAT KURDU

  Kamyon şoförleri ise Paris'in önemli caddelerinden Şanzelize'yi kapatarak trafik akışını engelledi. Diğer taraftan bazı liselerde öğrenciler okul önlerinde barikat kurarak eylem yaptı. Polis eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.

  Fransa da çalışma yasası protestosu #1

  MACRON'UN EYLEMCİLER HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ TEPKİ ALDI

  Cumhurbaşkanlığı görevine geldiği günden itibaren ilk kez toplumsal bir eylemle karşılaşacak Macron'un, Yunanistan ziyareti sırasında, çalışma yasası reformuna karşı çıkanları "tembel" olarak nitelendirerek, "Fransa reformist bir ülke değildir. Reform yapmaz çünkü biz isyan ederiz, direniriz, kaçınırız. Böyleyiz biz." ifadelerini kullanması tepkilere neden oldu.

  Fransa da çalışma yasası protestosu #2

  CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, Macron'un sözlerinin "skandal" olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanlığı seçiminde Macron'la yarışan Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon da "Asıl tembeller, hayatları için çalışmak zorunda olmayan zengin bireylerdir." demişti.

  Macron'un ülkede yüzde 9,5 oranındaki işsizliğe çare bulacağını belirterek ortaya atttığı en önemli seçim vaadi olan söz konusu reform, işverenlerin, işten haksız çıkarmalarda ödenecek tazminatlar için tavan belirlenmesine ve herhangi bir yasal kısıtlamaya maruz kalmaksızın çalışma saatlerini doğrudan işçilerle belirleme özgürlüğü elde etmesine imkan tanıyan düzenlemeler içeriyor.

  Tasarıda, 50'den az çalışanı bulunan iş yerlerinde işverenin sendika temsilcisi olmaksızın çalışanla masaya oturabilmesi ve işten çıkarılmalarda itiraz süresinin bir yıl ile sınırlandırılması gibi değişiklikler de yer alıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir