Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
445.548
3.19%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Fransa'da ırkçılık karşıtı komedyene yasak

  Fransa'da, Müslümanlar ve siyahilere yönelik ayrımcılığı gündeme getirmesiyle tanınan komedyen Dieudonne M'Bala'nın gösterisi yasakladı.
  • AA
  • 11.09.2017 - 16:52
  Fransa'da ırkçılık karşıtı komedyene yasak

  FRANSA

  Grenoble Belediye Başkanı Eric Piolle, yaptığı açıklamada, Dieudonne sahne ismiyle tanınan Dieudonne M'Bala'nın ekim ayında kentte sahneleyeceği gösterisinin iptal edildiğini duyurdu.

  İPTAL GEREKÇESİ

  Dieudonne'nin Metz, Lyon, Strazburg, Marseille, Toulon, Bordeaux gibi şehirleri kapsayan, "Savaş" isimli yeni oyununun turnesinin Grenoble ayağının 28 Ekim'de yapılacağı hatırlatılan açıklamada, iptal gerekçesi olarak "kamu düzenini bozma" riski gösterildi.

  Yerel Le Dauphine gazetesine bilgi veren Belediye Başkanı Piolle, "Dieudonne'nin şehrimize geleceği açıklandıktan sonra çok sayıda protesto mektubu aldık. Halkımız, Dieudonne'nin şehrimizde oluşunun, Grenoble değerleriyle bağdaşmayacağını belirtiyor." ifadelerini kullandı.

  Fransa'nın en çok takip edilen komedyenlerinden biri olan Kamerun asıllı Dieudonne, son dönemde birçok kez yargılandı. Eski Başbakan Manuel Valls ile girdiği polemiklerle de gündeme gelen Dieudonne, sahnede Yahudi soykırımını hafife aldığı gerekçesiyle de mahkum edilmişti.

  2 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

  Bir önceki oyunu "Duvar" ile de tepki çeken oyuncunun, birçok şehirde sahne alması yasaklanmış, Paris saldırıları sonrası "Kendimi Charlie Coulibaly gibi hissediyorum" açıklaması nedeniyle iki ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir