Euro
10.093
0.54%
Dolar
8.2823
0.12%
Altın
489.61
0.23%
Borsa
1.445
-1.1%
Bitcoin
472.176
1.76%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Fransa'da yanan Notre Dame Katedrali'nin restorasyonuna başlanamadı

  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron restorasyonun 5 yılda biteceği sözünü verirken, Notre Dame'ın Papazı Chauvet bu işlemin 15 ila 20 yıl sürebileceğini belirtti.
  • AA
  • 14.04.2021 - 11:36
  • Güncelleme : 14.04.2021 - 15:41
  Fransa'da yanan Notre Dame Katedrali'nin restorasyonuna başlanamadı

  Fransa'nın başkenti Paris'te 15 Nisan 2019'da çıkan yangında zarar gören Notre Dame Katedrali, restore edilmek için hala bekliyor.

  Katolik Kilisesi'nin, Hristiyanlığın Fransa'daki sembolü olarak gördüğü, temeli 1163'te dönemin papası tarafından atılan ve tamamlanması 300 yıl süren Katedral'de, iki yıl önce, belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

  MACRON'DAN RESTORASYON 5 YILDA BİTECEK SÖZÜ

  Kısa sürede alevlere teslim olan 857 yıllık Katedral'in 96 metre yüksekliğindeki kulelerinden biri ile çatısı tamamen çöktü, bina büyük zarar gördü.

  Hristiyan dünyasında büyük üzüntüye yol açan yangının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, her yıl 13 milyon kişinin ziyaret ettiği Katedralin onarımının Paris'te düzenlenecek 2024 Olimpiyat Oyunları'na yetişeceği sözünü verdi.

  Fransa da yanan Notre Dame Katedrali nin restorasyonuna başlanamadı #1

  2 YILDIR RESTORASYONA GEÇİLEMEDİ

  Restorasyon çalışmaları için dünyanın dört bir yanından 833 milyon dolar gibi rekor bağış toplanırken Macron, Katedral'in onarım çalışmalarını yönetecek bir kamu birimi oluşturdu.

  Yangın nedeniyle ortaya çıkan kurşun, bina içindeki güvenlik tehlikesi ve ardından koronavirüs salgını gibi nedenlerle 2 yıldır restorasyon aşamasına tam olarak geçilmedi.

  Notre Dame'da restorasyona başlanamadı FOTO GALERi

  Fransa da yanan Notre Dame Katedrali nin restorasyonuna başlanamadı #2

  ÇALIŞMALARA KORONAVİRÜS ENGELİ

  Restorasyonun ön hazırlığı olan güvenlik aşaması, 2019 yazında başladı. Öncelikle çatının yıkılmasıyla yerde oluşan kurşun tortuları kaldırıldı.

  İskeleler kuruldu, tonozlar ile heykeller korumaya alındı, uçan payandalar güçlendirildi. Salgın nedeniyle Mart 2020'de çalışmalar durdurulsa da 8 Haziran'da yeniden başladı.

  Yangın sırasında restorasyonda olan kuleyi çevreleyen eski iskelenin yanmış ve erimiş 300 ton artığının toplanması bile 1 yıldan fazla sürdü. Katedral'in çatısındaki yanmış iskelenin kaldırılması ise Aralık 2020'de sona erdi.

  Fransa da yanan Notre Dame Katedrali nin restorasyonuna başlanamadı #3

  GÜVENLİK AŞAMASININ BEDELİ 165 MİLYON EURO

  Tonozların güvenliğinin sağlanması için iskele kurulması, altlarına kurulan ahşap yapıyla desteklenmesi gibi çalışmaların bitirilmesiyle güvenlik aşamasının yaz sonunda tamamlanması öngörülüyor.

  Restorasyon alanının yağışlardan korunması için şemsiye inşası, yapıdaki eserlerin, resimlerin ve heykellerin korunmaya alınmasının da dahil olduğu güvenlik aşamasına da 165 milyon euro bütçe ayrıldı.

  Fransa da yanan Notre Dame Katedrali nin restorasyonuna başlanamadı #4

  RESTORASYON 15-20 YIL SÜREBİLİR

  Çöken kulenin yeniden inşası için gerekli 1000'den fazla meşe ağacının hepsi de bağış olarak toplandı.

  2021'in son aylarında asıl restorasyon çalışmalarına başlanması ve restorasyonun tüm zorluklara rağmen söz verildiği gibi 2024'te bitirilmesi planlanıyor.

  Cumhurbaşkanı Macron'un, Notre Dame Katedrali'nin restorasyonu için söz verdiği 5 yıllık sürenin aksine, Notre Dame'ın Papazı Patrick Chauvet, restorasyonun 15 ila 20 yıl sürebileceğini söyledi.

  Fransa da yanan Notre Dame Katedrali nin restorasyonuna başlanamadı #5

  BİLİNEN HALİNE BENZER ŞEKİLDE ONARILACAK

  Diğer yandan, Katedral'in restorasyonunu yöneten birimden yapılan açıklamaya göre, yangında yok olan kısımların aynen değil, Orta Çağ tasarımına sadık kalınan ve de binanın son tamamlanmış ve bilinen haline benzer şekilde onarılması fikri benimsendi.

  Restorasyon projesinde, Katedral'in orijinalindeki materyallerin kullanılmasına karar verildi. Hükümetin de onayladığı bu onarım şekli, binanın çatısının eskiden olduğu gibi kurşunla inşa edilmesi anlamına geliyor.

  Yangından sonra alanın işçilerin eski restorasyon iskelesini kaldırmak için çalışabileceği hale getirilmesi neredeyse 1 yıl sürmüştü. Yangın sırasında etrafa yayılan zehirli kurşun tanecikleri nedeniyle Katedral'in yakınlarındaki okullar kapatılmıştı.

  Fransa da yanan Notre Dame Katedrali nin restorasyonuna başlanamadı #6

  KURŞUN ZEHİRLENMESİ ENDİŞESİ

  Çevre ve sağlık örgütleri, kurşunun potansiyel tehlikesine dikkati çekerek Katedral'in aynı şekilde restorasyonuna karşı çıkıyor.

  Robin des Bois (Robinhood) adlı çevre kuruluşu, Notre Dame Kilisesi çevresinde yaşayan çocuklarda kurşunla ilgili yeterli tarama yapılmadığını ve bina içerisinde kurşun meselesinin hala halledilemediğini bildirdi.

  Robin des Bois, yangının sağlık ve çevresel sonuçlarının araştırılmasını talep ediyor. Kuruluşun Ağustos 2019'unda verdiği şikayet dilekçesi, Aralık 2020'de savcılık tarafından kurşun zehirlenmesinin mide yoluyla olabileceği savunularak geri çevrilmişti.

  Fransa da yanan Notre Dame Katedrali nin restorasyonuna başlanamadı #7

  YANGIN DİZİ VE FİLM OLACAK

  Hızlı değişimlerin yaşandığı 19. yüzyılda Paris şehir planlamacılarının yıktırmak istediği, ancak yazar Victor Hugo'nun yazdığı Notre Dame'ın Kamburu adlı eserle Paris'in sembolü haline gelen ve restore edilen Katedral'deki yangın, sinema dünyasında da yankı buldu.

  İnternet dizi ve film platformu Netflix, alevlerle mücadele eden Paris itfaiyesiyle iş birliği içerisinde yangına ilişkin 6 bölümlük dizi hazırlarken, New York Times da yangın soruşturmasına dayanan mini bir dizi yayınlamayı planlıyor.

  Fransa da yanan Notre Dame Katedrali nin restorasyonuna başlanamadı #8

  Fransız yönetmen Jean-Jacques Annaud'un, yangını konu aldığı filmini ise 2022'de tamamlaması bekleniyor.

  Ayrıca Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kulelerine 2002'de yapılan uçak saldırılarını belgeselleştiren Gedeon ve Jules Naudet kardeşlerin yaptığı, Notre Dame Katedrali'ndeki yangına dair belgesel, TMC'de dün yayına girdi.

  Diğer yandan Paris başpiskoposluğunun çağrısı üzerine, Katedral'in çevresine çocukların çizdiği Notre Dame konulu resimler yerleştirildi.

  Yangın sonrası Notre Dame Katedrali havadan görüntülendi ViDEO


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir