Euro
10.8378
0.85%
Dolar
9.3278
0.72%
Altın
528.93
0.48%
Borsa
1.418
0.58%
Bitcoin
572.281
1.97%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Fransa'dan dinleme iddialarına ilişkin açıklama

  Fransa; ABD'nin, Fransız Cumhurbaşkanlarını dinlediği iddiaları üzerine açıklama yaptı: "Kabul edilemez."
  • Ajanslar
  • 24.06.2015 - 14:26
  Fransa'dan dinleme iddialarına ilişkin açıklama

  Fransa dan dinleme iddialarına ilişkin açıklama #1

  Fransa, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Fransız Cumhurbaşkanlarını dinlemesinin "kabul edilemez" olduğunu bildirdi.

  Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD'li yetkililerin bu tip konulara ilişkin taahhütlerine uymaları gerektiğine işaret edilerek Fransa'nın güvenliğini ve çıkarlarını tehdit edecek herhangi bir faaliyete izin verilmeyeceği kaydedildi.

  BİLGİLER İNCELENDİ

  Açıklamada, "Özellikle 2013 yılı sonunda yapılan görüşmelerde ve 2014 yılı Şubat ayında Cumhurbaşkanımızın ABD ziyaretinde iddialar dile getirilmişti. Bu görüşmelerin sonrasında ortaya çıkan gerçekler kabul edilmez" ifadesi kullanıldı.

  Konuyu ele almak için Savunma Konseyi'nin Elysee Sarayı'nda toplandığı belirtilen açıklamada, toplantıda özellikle NSA'nın 2006-2012 yılları arasında Fransa'da yürüttüğü faaliyetlere ilişkin basında yer alan bilgilerin incelendiği bildirildi.

  BÖYLE BİR DURUM KABUL EDİLEMEZ

  İtele televizyon kanalına konuşan Fransa Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll ise "Müttefikler arasında böyle bir durumun olmasını kabul etmek zor. Özellikle de Cumhurbaşkanına yönelik dinlemeler olması kabul edilemez" dedi.

  Le Foll, hükümet olarak dinlemelerle ilgili durumu değerlendireceklerini belirterek, "Terörle mücadele ederken bir ülkenin, stratejik tercihlerde birlikte hareket ettiği müttefiklerini dinlemesini anlamakta güçlük çekiyoruz" ifadelerini kullandı.

  İLİŞKİLERİN KRİZE GİRECEĞİ ANLAMINA GELMİYOR

  Sözcü Le Foll, müttefik ülkeler arasında kriz çıkıp çıkmayacağına ilişkin bir soruya ise "Bu, ilişkilerin bir krize gireceği anlamına gelmiyor. Bu tür konularda söylediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Dünyada yeteri kadar tehlikeli kriz mevcut ve bu konuda müttefikler olarak sorumluluklarımızın farkındayız" cevabını verdi.

  Wikileaks internet sitesi tarafından ele geçirilen ve dün kamuoyuna duyurulan, "Elysee Casusluğu" isimli raporda, NSA'nın 2006-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanları Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve François Hollande'ı dinlediği ortaya çıkmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir