Fransa'nın ekonomi bakanlarını da dinlemişler
Ajanslar

dinleme

Geçtiğimiz hafta NSA'nın 2006-2012 yılları arasında dönemin Fransa Cumhurbaşkanlarını dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından, Wikileaks'in internet sitesinde bugün yeni belgeler yayınlandı. Detaylarını Fransız Liberation gazetesi ve haber sitesi Mediapart ile paylaştığı yeni belgelerde, NSA'nın 2004-2012 yılları arasında dönemin Ekonomi Bakanı François Baroin ve Pierre Moscovici'yi dinlediği belirtildi.

TÜM TİCARET ANLAŞMAŞLARI MERCEK ALTINDA

Yeni belgelerde, bugün Avrupa Birliği (AB) Ekonomik İşler Komiserliği yapan Moscovici'nin, 2012'de Fransa ekonomisi konusunda oldukça karamsar ve acilen ciddi önlemler alınması gerektiği görüşünde olduğu yer alıyor. Mediapart; ABD istihbaratının, Fransa'nın enerji, elektrik, gaz, nükleer, taşıma, sağlık ve hatta biyoteknoloji alanında yaptığı ve yapacağı tüm ticaret anlaşmalarını mercek altına aldığını yazdı.

MOSCOVİCİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Wikileaks internet sitesi tarafından ele geçirilen ve 23 Haziran'da kamuoyuna duyurulan "Elysee Casusluğu" isimli raporda, NSA'nın 2006-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanları Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve François Hollande'ı dinlediği ortaya çıkmıştı. Olayın basına yansıdığı ilk gün Moscovici, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından "Eğer ben de NSA tarafından dinlendiysem derhal ABD'li yetkililerden bir açıklama isteyeceğim. Müttefiklerin birbirini dinlemesi kabul edilemez" yazmıştı.