Petrol
77.92
0.97%
Euro
19.5756
-0.06%
Dolar
18.6426
0.05%
Altın
1.068
-0.19%
Borsa
4780
-0.97%
Bitcoin
317.884
-0.06%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Fransız karikatürist Zeon konuştu

  İsrail'in Gazze saldırılarına ilişkin karikatürü nedeniyle mahkemeye sevk edilen Fransız çizer Zeon "Ya Charlie'sin, ya terörist" dedi.
  • AA
  • 19.03.2015 - 10:46
  Fransız karikatürist Zeon konuştu

  Fransız karikatürist Zeon konuştu #1

  Fransız çizer Zeon, İsrail ile ilgili yayımladığı karikatür nedeniyle yargılandı. Zeon, Fransa'daki saldırılar sonrası ifade özgürlüğü, Fransız Yahudiler ve antisemitizm ile ilgili yaptığı açıklamada, Fransa'da basın suçu kavramının ülkeyi yöneten güçlerin eleştirilmesini engellemek maksadıyla kullanıldığını savundu.

  FRANSIZLAR SUÇLULUK HİSSEDİYOR

  Fransız çizer konuyla ilgili, ülkesinde Yahudi soykırımı meselesinin bir tabu olduğunu ve bu yüzden Fransızların Yahudilere karşı suçluluk hissettiğini belirtti.

  DAVAM HAKKINDA KONUŞMAK İŞLERİNE GELMİYORDU

  Gözaltına alınmasının Fransa'da büyük medya kuruluşları tarafından gözardı edildiğini hatırlatan Zeon, "Benim davam hakkında konuşmak işlerine gelmiyordu. Çünkü Charlie Hebdo meselesine karşın benim durumumun tezatlığını dile getirmiş olacaklardı" dedi. Karikatürünün antisemitik değil antisiyonist olduğunun altını çizen Zeon, "Fransa'da antisemitizm siyonist örgütler tarafından uydurulmuş bir kavram" yorumunda bulundu.

  Fransız karikatürist Zeon konuştu #2

  "YA CHARLİE'SİN YA TERÖRİST"

  Zeon, karikatür dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan baskının ardından 11 Eylül sonrası gibi bir ortam oluştuğunu açıkladı. Ardından şunları paylaştı: "Ya Charlie'sin, ya terörist. Fransa'da antisemitizm siyonist örgütler tarafından uydurulmuş bir kavram. Netanyahu'nun saldırılar sonrası Fransa'ya gelmesi, düşmanını öldürtmüş mafya babasının cenaze töreni düzenlemesi gibi."

  Bu arada Zeon, Fransız çizer arkadaşlarıyla birlikte "Charlie Değilim ve Umurumda da Değilsin" adlı bir eser yayımlayacaklarını hatırlattı.

  Fransız karikatürist Zeon konuştu #3

  Anti Siyonist karikatürler yüzünden tutuklandı

  Fransız karikatürist Zeon konuştu #4


  Görüş Bildir