Euro
10.8357
-0.14%
Dolar
9.2894
-0.44%
Altın
532.52
0.51%
Borsa
1.432
0.98%
Bitcoin
579.449
1.00%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Fransız Le Figaro: Libya’nın Sultanı Erdoğan

  Fransız Le Figaro: Libya’nın Sultanı Erdoğan

  Gazetede yayınlanan makalede, Ankara'nın Libya'da oyun değiştirici gücüne vurgu yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bu ülkenin geleceğine karar verecek pozisyona geldiğine dikkat çekildi.
  • Haber Merkezi
  • 20.06.2020 - 09:09

  Darbeci Hafter'e bağlı milislerin işgali altındaki Libya'da savaşın gidişatını değiştiren Türkiye'nin başarısı Fransız basınında yer aldı.

  Le Figaro gazetesi, Jean-Marc Gonin imzalı, "Libya'nın Sultanı Erdoğan" başlıklı bir makale yayınladı. Makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya'daki hamlelerine dikkat çekildi.

  ERDOĞAN'IN LİBYA'DAKİ ROLÜNÜ YAZDILAR

  Geçtiğimiz yıl; Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Rusya ve Fransa tarafından desteklenen darbeci Hafter'in, başkent Trablus ve uluslararası tanınırlığa sahip, Fayiz es-Serrac'ın başında olduğu meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) devirmek için harekete geçtiği belirtildi.

  Fransız Le Figaro: Libya’nın Sultanı Erdoğan #1

  "HAFTER, ELE GEÇİRDİĞİ YERLERİ KAYBETTİ"

  Haziran 2020'deki tezatın dikkat çekici olduğu aktarılan makalede, "Hafter, hükümet birlikleri tarafından yapılan bir karşı saldırı sırasında ele geçirdiği tüm yerleri kaybetti." denilerek, şu ifadelere yer verildi:

  "ERDOĞAN, LİBYA'NIN GELECEĞİNE KARAR VERECEK KONUMDA"

  "Değişim Recep Tayyip Erdoğan'ın eseridir. Türk Cumhurbaşkanı, var gücüyle Fayiz es-Serrac'a arka çıkarak, ona askerler, silahlar ve binlerce Suriyeli savaşçı sağlayarak, durumu tersine çevirdi ve bu devletin (Libya) geleceğine karar verecek pozisyona geldi."

  Fransız Le Figaro: Libya’nın Sultanı Erdoğan #2

  "ÖNCE KORONAYA KARŞI BAŞARILI OLDU, SONRA DA DOĞU AKDENİZ'DE"

  Makalede ayrıca, Türkiye'nin koronavirüs salgınıyla mücadelesinden bahsedildi, "Erdoğan, koronavirüs karşısında başarılı olduktan sonra, Doğu Akdeniz'de de başarılı oldu." ifadesi kullanıldı.

  Fransız Le Figaro: Libya’nın Sultanı Erdoğan #3

  Fransız Le Figaro: Libya’nın Sultanı Erdoğan #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir