Euro
10.0042
1.39%
Dolar
8.2952
1.42%
Altın
475.85
0.84%
Borsa
1.338
0.6%
Bitcoin
448.750
-1.17%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Fransız tarihçi Duclert: Fransa, Ruanda soykırımı nedeniyle özür dilemeli

  Paris yönetiminin ırkçı katliamların yanında yer aldığını belirten Duclert, soykırım hazırlıkları karşısında kör kalındığını söyledi.
  • AA & Ensonhaber
  • 08.04.2021 - 08:59
  • Güncelleme : 08.04.2021 - 09:41
  Fransız tarihçi Duclert: Fransa, Ruanda soykırımı nedeniyle özür dilemeli

  1994 yılında yaşanan ve yüz gün içinde yaklaşık 1 milyon sivilin katledilmesiyle sonuçlanan Ruanda soykırımıyla ilgili Fransız tarihçi Vincent Duclert'ten açıklama geldi.

  Ruanda soykırımına ilişkin araştırma yapmak üzere kurulan komisyonun Başkanı Vincent Duclert, Fransa'nın Ruanda soykırımı sırasında büyük şiddet içeren ve sömürge üstünlüğüne dayalı siyaseti nedeniyle özür dilemesi gerektiğini söyledi.

  "FRANSA'NIN SOYKIRIMDA AĞIR SORUMLULUĞU VAR"

  Duclert, Mediapart internet sitesine verdiği demeçte, dönemin Cumhurbaşkanı François Mitterrand'a ait arşivlerde Fransa'nın, soykırımda suç ortağı olduğuna dair bir bilgi olmadığını savundu.

  Ancak Fransa'nın soykırımda "ağır ve ezici sorumluluğu" olduğunu vurgulayan Duclert, "Fransa, uzun süre ırkçı katliamları teşvik eden rejimin yanında yer aldı. Fransa, bu rejimin en radikal unsurlarının soykırım hazırlıklarına karşı kör kaldı." ifadesini kullandı.

  Fransız tarihçi Duclert: Fransa, Ruanda soykırımı nedeniyle özür dilemeli #1

  "FRANSA ÖZÜR DİLEMELİ"

  Duclert, Ulusal Meclis'in soykırıma ilişkin bir başka arşive erişim izni vermediğini belirtti.

  "Şahsen, Fransa'nın Ruanda'da büyük şiddet içeren ve sömürge üstünlüğüne dayalı siyaseti nedeniyle özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulunan Duclert, Ruandalıların Fransa'nın kendilerine yönelik "düşmanlıktan" çok zarar gördüğünü kaydetti.

  MACRON'A SUNULAN RAPOR

  Fransa'nın Ruanda soykırımındaki rolüne ilişkin araştırma yapmak üzere kurulan komisyonun hazırladığı rapor, 26 Mart'ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sunulmuştu.

  Raporda, Fransa'nın soykırımda ağır sorumluluğunun bulunduğunu ancak suç ortağı olduğunu gösteren bir şey bulunmadığı ifade edilmişti.

  Fransız tarihçi Duclert: Fransa, Ruanda soykırımı nedeniyle özür dilemeli #2

  "SOYKIRIMI YAPANLARA DESTEK SAĞLANDI"

  Mitterand'a ait arşivler üzerinde çalışma yapan Fransa Ulusal Araştırma Merkezi (CNRS) Araştırma Direktörü ve Survie Derneği'nin üyesi François Graner, daha önce yaptığı açıklamada, "Suç ortaklığından bahsetmek için 3 unsur olmalı. Bunlar, suçu işleyenlere destekte bulunmak, destek verilen kişilerin eylemlerini bilmek, işlenen suçta etki yaratmak. Arşivlerin ve belgelerinin tamamında bu 3 unsur bulunuyor. Fransa'nın, soykırımı yapanlara sağladığı destek suç ortaklığı olarak adlandırılabilir." ifadesini kullanmıştı.

  Fransız tarihçi Duclert: Fransa, Ruanda soykırımı nedeniyle özür dilemeli #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir