Fransız zenginler ülkeyi terk ediyor

Fransız zenginler ülkeyi terk ediyor

Fransa Cumhurbaşkanı ülkede yıllık geliri 1 milyon euronun üzerinde olan vatandaşlardan yüzde 75 oranında vergi alınmasını talep ediyor. Bu öneri ülkenin süper zenginleri arasında büyük bir isyana neden olurken, köklü aileler bu durumun yasalaşması durumunda ülkeyi terk etme fikrini gündeme getirdi. Hatta zengin aileler arasında “Elveda Paris” söylemlerinin arttığı bile belirtiliyor.

New York Times gazetesi vergi avukatlarının Fransa'yı terk edip etmeme konusunda ailelerden yoğun telefonlar aldığına dikkat çekti. Uzmanlar ise bütün bu kaosun Hollande'e karşı bir blöf olduğu konusundaki tartışmalara açıklık getirir şekilde, zenginlerin ülkeyi terk etme ihtimallerinin yüksek olduğunu belirtti. Fransa'da daha önce de ultra zenginlerinden yüksek vergiler alındığı ancak zenginlerin ülkeyi terk etmediği belirtildi. Ancak uzmanlar bu kez iki farklı etkenden dolayı, ailelerin ülkeyi terk edebileceğine işaret etti.

ÜLKEDE ÇALIŞMA BAĞIMLILIĞI KALMADI

Uzmanlar bu nedenlerden birini gelişen internet kullanımıyla birlikte artık ülkede çalışma bağımlılığının kalmaması. Diğer neden ise sermaye için gelişmiş ülkelerde ciddi bir rekabetin olması. Özellikle Dubai ve Singapur gibi ülkeler, zenginleri çekmek için ciddi anlamda vergi indirimlerine gidiyor.

FACEBOOK'UN KURUCULARINDAN EDUARDO SAVERİN SİNGAPUR'A YERLEŞTİ

Bu durumun önemli isimlerle örnekleri de bulunuyor. Örneğin Facebook'un kurucularından Eduardo Saverin , ABD vatandaşlığından vazgeçip Singapur'a taşındı. Ünlü ilaç şirketi Procter & Gamble, genel merkezini Singapur'a taşımayı planladığını belirtti. Her ne kadar vergilerin bu kararlarını etkilemediğini açıklasa da şirketin düşük vergilerin olduğunu bir ülkeyi seçmesi önemli bir detay olarak gösterildi.