Petrol
84.32
-0.06%
Euro
17.6891
0.00%
Dolar
18.4351
-0.07%
Altın
965.8
-0.01%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.350
-0.42%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  G20'nin ilk oturumu başladı

  Avustralya'nın Brisbane kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin birinci oturumu başladı. Davutoğlu oturum öncesi Obama ile görüştü.
  • 15.11.2014 - 09:48
  G20'nin ilk oturumu başladı

  G20 nin ilk oturumu başladı #1

  Avustralya'nın Brisbane kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin birinci oturumu başladı. Zirve kapsamında, Brisbane Kongre Merkezi'nde yerel halk dansları gösterileri düzenlendikten sonra, "Küresel Ekonomi: Büyümeyi Güçlendirme ve İş Yaratma" konulu birinci oturuma geçildi. Zirvenin birinci oturumuna, Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de aralarında bulunduğu G20 üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları katılıyor. Yuvarlak masa düzeni kurulan salonda, Başbakan Davutoğlu ve İnglitere Başbakanı David Cameron yan yana oturdu.

  BAŞBAKAN DAVUTOĞLU OBAMA İLE GÖRÜŞTÜ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ABD Başkanı Barack Obama, ikili görüşmenin aksine öğle yemeğinde bir araya geldi. Diğer liderlerin de katıldığı bu yemekte Obama ve Başbakan Davutoğlu yanyana oturdu. İki lider, öğle yemeğinin yendiği bu uzun görüşmede Irak ve Suriye konusunu ele aldı. Davutoğlu görüşmede Myanmar'daki Müslümanlarla ilgili açıklaması için ABD Başkanı Barack Obama'ya teşekkür etti. Myanmar'ı ziyaret eden ABD Başkanı Obama, Arakan Müslümanlarının dünyada en çok zulüm görmüş halklarından biri olduğunu söylemişti.

  G20 nin ilk oturumu başladı #2

  BAŞBAKAN OLARAK BİR İLK

  Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde birçok kez Barack Obama ile görüşen Ahmet Davutoğlu, Başbakan olduktan sonra ilk kez Obama ile görüşmüş oldu.

  CAMERON-OBAMA GÖRÜŞMESİ

  Başbakan Davutoğlu ile ABD Başkanı Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin, İngiltere Başbakanı Cameron ve Almanya Başbakanı Merkel'in de aralarında bulunduğu liderler, Queensland Parlamento Binası'nda birlikte öğlen yemeği yedikten sonra, G20 Liderler Zirvesi'nin yapılacağı Brisbane Kongre Merkezi'ne geçti. Zirveye katılan liderler, ev sahibi Avustralya'nın Başbakanı Tony Abbott tarafından Kongre Merkezi'nde karşılandı. Başbakan Davutoğlu da zirve için geldiği Kongre Merkezi önünde, mevkidaşı Abbot ile tokalaştıktan sonra, zirvenin açılışı dolayısıyla düzenlenen kültürel etkinliklerin yapılacağı salona geçti.

  YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

  Bu arada, Brisbane kentinde, güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Çok sayıda polis, kent merkezinde güvenlik tedbirleri kapsamında görev alırken, bazı caddeler araç trafiğine, zirvenin yapıldığı merkeze yakın bölgeler ise hem araç hem yaya geçişine kapalı tutuluyor.


  Görüş Bildir