Gana halkı liderleri için ağladı - Galeri

Gana halkı liderleri için ağladı - Galeri

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da katıldığı cenaze töreni, Afrika'nın 18 ülkesinden devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirdi.

10 BİNLER BAŞKENTE AKIN ETTİ

Geçen ay gırtlak kanseri nedeniyle 68 yaşında hayata veda eden Mills'in başkent Akra'nın Bağımsızlık Meydanı'nda yapılan cenaze törenine katılmak için yasın rengi olarak kabul edilen siyah ve kırmızı kıyafetler giyinmiş on binlerce Ganalı başkente akın etti.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Mills'in ardından geçici olarak devlet başkanlığı görevini devralan John Mahama, törende yaptığı konuşmada, "Bugün Gana'nın, Afrika'nın ve hatta dünyanın üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Gana'nın yıllarca özlemini çektiği nezaket, alçakgönüllülük ve dürüstlüğün timsali olan Mills, aramızdan ayrılıyor" dedi.

CLİNTON'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

11 gün süren 7 ülkelik Afrika turunun son ayağı olan Gana'da Mills'in cenaze törenine katılan ve Mahama ile bir görüşme yapan Clinton ise Gana halkına başsağlığı dileklerini sundu.

ABD Başkanı Barack Obama, 2009 yılında Sahraaltı Afrika'ya yaptığı ziyaretin ilk ayağı olanarak demokrasinin kalesi olarak nitelediği Gana'yı seçmişti.

1997 ve 2001 yılları arasında devlet başkanlığı görevini yürüten Mills, Ocak 2009'daki seçimde devlet başkanı seçilmişti.

Mills, 5 ay sonra yapılacak seçimde yeniden aday olmayı planlıyordu.