Güney Afrika polisi katliamı savundu

Güney Afrika polisi katliamı savundu

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, ülkede önceki gün yaşanan maden katliamıyla ilgili soruşturma başlatırken, polis sözcüsü "nefsi müdafaa" diyerek olayı savundu.

SORUŞTURMA KOMİSYONU KURULACAK

Bölgesel bir zirve için gittiği Mozambik'ten ziyaretini yarıda keserek ülkeye dönen Zuma, 34 maden işçisinin hayatını kaybettiği olayla ilgili "hakikati öğrenmek için" resmi bir soruşturma yapılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Zuma, "Burada olan bitenle ilgili gerçeği ortaya çıkarmalıyız. Bu açıdan bir soruşturma komisyonu kurulmasına karar verdim. Böylece olayın asıl sebebini öğrenip, gerekli dersleri çıkarabileceğiz" dedi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

POLİS: "NEFSİ MÜDAFAA"

Başkent Johannesburg'un 100 kilometre kuzeybatısındaki Lonmin platin madeninde yaşanan olayla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Ulusal Polis Komisyonu Üyesi Riah Phiyega ise polis memurlarının işçilere ateş etmesinin "nefsi müdafaa" olduğunu savundu.

Birilerini suçlamak için çok erken olduğunu belirten Phiyega, "Polis memurları kendilerini saldıran gruptan korumak için güç kullanmak zorunda kalmıştır. Şimdi suçlama zamanı değil, ülkece yaşadığımız bu karanlık an için yas tutma zamanıdır" dedi.

Güney Afrika polisi katliamı savundu