Güney Sudan ezilmesi gereken bir böcek

Güney Sudan ezilmesi gereken bir böcek

Sudan ile geçen yıl bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan arasında patlak veren sınır çatışmaları, iki ülkeyi topyekün savaşa sürüklüyor.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'in, "Ya biz Güney Sudan'ın başketi Juba'ya gidip her şeyi alırız, ya da onlar Hartum'a gelip her şeyi alır" sözleri savaş kaygılarını arttırdı. El Beşir, Güney Sudan'ı, "ezilmesi gereken bir böcek" olarak niteledi.

Başkent Hartum'da partisinin, askerlere destek amacıyla düzenlediği mitingde konuşan Beşir, iki ülke arasındaki sınır anlaşmazlığının artık 'sürdürülebilir olmadığını' söyledi.

'GÜNEY SUDAN HALKINI KURTARACAĞIZ'

Güney Sudan'ı, "ezilmesi gereken bir böcek" olarak niteleyen Beşir, Güney Sudan halkını iktidardaki hükümetten kurtarmak istediğini de söyledi.

Beşir'in açıklamaları, geçen hafta Güney Sudan'ın, sınır bölgesindeki Heglig petrol sahalarını işgal etmesiyle başlayan çatışmaların, iki ülkeyi yeni bir savaşa sürüklediğinin göstergesi olarak yorumlanıyor.

'ULUSLARARASI TOPLUM İLGİSİZ'

Taraflar 20 yıl süren iç savaşın ardından 2005 yılında barış anlaşması imzalamış, eski isyancı hareket, güneyde özerk bir yönetim oluşturmuş, geçen yıl da bağımsızlığını ilan etmişti. Ancak iki ülke arasında özellikle sınır bölgesindeki petrol sahalarının mülkiyeti konusunda anlaşmazlıklar yaşanıyor.

Uluslararası toplumun Sudan'daki gelişmelere kayıtsız kalması halinde, bölgenin yeniden kanlı bir savaşa sürüklenmesinden endişe duyuluyor.